W czwartek w Jasionce k. Rzeszowa rozpocznie się Kongres 590

Blisko sześć tysiące osób ma wziąć udział w 3. edycji Kongresu 590, który w czwartek rozpoczyna się w Jasionce koło Rzeszowa. Podczas dwudniowego wydarzenia zaplanowano wystąpienia prezydenta RP Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego.

Kongres swoją nazwę wziął od prefiksu kodu kreskowego, którym oznaczane są towary wytwarzane lub dystrybuowane przez polskie firmy.

„Celem kongresu jest uwalnianie polskiego potencjału. Czynimy to już od pierwszej edycji, czyli od trzech lat” – powiedział w środę PAP prezes Instytutu Gospodarki Narodowej, organizatora imprezy Łukasz Oprawski.

Dodał, że podczas debat w trakcie kongresu konfrontowane są m.in. stanowiska przedstawicieli administracji państwowej z przedsiębiorcami.

„Głównie koncentrujemy się na tym jak znosić bariery polskiej przedsiębiorczości. Przede wszystkim przedsiębiorców z sektora MŚP. To jest nasz zasadniczy cel” – zauważył Oprawski.

W czwartek prezydent Andrzej Duda, pod którego patronatem odbywa się dwudniowy kongres, zainauguruje swoim wystąpieniem Kongres 590. Pierwszego dnia imprezy -tak w poprzednich edycjach – Andrzej Duda wręczy swoją Nagrodę Gospodarczą. Jest ona przyznawana raz do roku. To wyróżnienie dla firm, które wnoszą znaczący wkład w rozwój naszej gospodarki, budując pozytywny wizerunek polskiej przedsiębiorczości na całym świecie oraz stanowią wzór dla innych.

Z kolei w drugim dniu obrad kongresu zaplanowano wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego. W Jasionce spodziewani są także wicepremierzy Beata Szydło i Jarosław Gowin oraz prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński.

Gośćmi kongresu będą m.in. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, minister finansów Teresa Czerwińska, minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Będą również prezesi największych firm, m. in. PKN Orlen, PGNiG, KGHM, PKO BP.

W trakcie dwudniowego kongresu zaplanowano 94 debat panelowych. Mają one dotyczyć m.in. nowych technologii, inwestycji, energetyki, polityki środowiskowej, handlu i eksportu.

PAP/RIRM

drukuj