Nowelizacja ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury uchwalona przez Sejm

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Zgodnie z nowymi przepisami jej ukończenie będzie podstawową drogą do zawodu sędziego. Nowela zmienia też regulacje odnoszące się do asesorów sędziowskich, w tym m.in. do ich mianowania.

Podczas sejmowych prac odrzucono poprawki złożone przez partie opozycyjne oraz wniosek Kukiz’15, aby odrzucić nowelę w całości.

Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak podkreślał w Sejmie, że ustawa przywraca elementarną sprawiedliwość, gdyż po bardzo trudnym szkoleniu tylko nieliczni otrzymywali stanowiska sędziowskie.

– Tych młodych ludzi, którzy zdali egzamin, ekstremalnie trudny, należy wykorzystać dla dobra państwa i dać im asesurę. My uważamy, że należy dać im asesurę. Należy ich sprawdzić w działaniu. Asesury nie przywraca rząd Prawa i Sprawiedliwości czy Zjednoczonej Prawicy. Przywróciła to poprzednia koalicja, w związku z tym to nie jest tak, że asesura jest zła. Gdyby się komuś z wypowiadających dotychczas w imieniu opozycji chciało przeczytać ten projekt dokładnie i ze zrozumieniem, to znaleziono by tam przepis, który wskazuje w sposób wyraźny, że to Krajowa Rada Sądownictwa ma ostateczne zdanie i to ona powierza wotum orzecznicze – mówił wiceminister Łukasz Piebiak.      

Uchwalone przepisy trafią teraz pod obrady Senatu.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl