Agencja Moody’s przedstawi dziś rating dla Polski

Agencja ratingowa Moody’s przedstawi dziś najnowszy rating dla Polski. Aktualny rating dla naszego kraju to A2 z perspektywą negatywną. Pod koniec kwietnia Moody’s podwyższyła jednak prognozę wzrostu PKB do 3,2 proc w 2017 r. i do 3,1 proc. w 2018 r.

W ocenie posła Janusza Szewczaka, wiceprzewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych, perspektywa ratingowa dla Polski powinna wzrosnąć z negatywnej na stabilną albo i nawet pozytywną.

Wiele krajów tzw. Starej Unii Europejskiej, znacznie bogatszych od Polski, chciałoby mieć takie wskaźniki gospodarcze jak my. Nasz wzrost gospodarczy jest 3-krotnie większy niż francuski. Jeśli chodzi o polską ocenę wskaźników gospodarczych, to są one sensacyjnie pozytywne nawet dla optymistów. Obecnie mamy bezrobocie na poziomie niewiele ponad 7 proc., więc są to niewidziane zupełnie wielkości. Produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna – to wszystko rośnie w granicach 10 proc. czy nawet i ponad 10 proc. – podkreśla poseł Janusz Szewczak.

Tymczasem resort finansów w przedstawionych pod koniec kwietnia założeniach makroekonomicznych przewiduje, że PKB w 2017 r. wzrośnie o 3,6 proc., a w 2018 r. o 3,8 proc.

W latach 2019-2020 gospodarka ma rosnąć w tempie 3,9 proc. Założono ponadto, że deficyt sektora finansów publicznych w 2017 r. wyniesie 2,9 proc. PKB, w 2018 r. – 2,5 proc. Natomiast PKB w 2019 r. – 2,0 proc., a rok później – 1,2 proc. PKB.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl