fot. flickr.com

Sejm przyjął uchwałę ws. upamiętnienia 80. rocznicy pierwszego transportu więźniów do Auschwitz

Sejm przez aklamację przyjął w piątek uchwałę w sprawie upamiętnienia 80. rocznicy pierwszego transportu więźniów do obozu koncentracyjnego Auschwitz oraz uczczenia Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

„14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie wyruszył transport polskich obywateli do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Wśród 728 pierwszych więźniów byli zarówno działacze polityczni, żołnierze kampanii wrześniowej, urzędnicy państwowi, nauczyciele, prawnicy, księża, jak i młodzież – harcerze, maturzyści i studenci” – przypomnieli posłowie w uchwale.

Podkreślono w niej, że „data ich przyjazdu oznaczała początek funkcjonowania obozu zagłady w Auschwitz-Birkenau, który stał się symbolem niewyobrażalnego okrucieństwa i ludobójstwa”, a „droga, w którą wyruszyli więźniowie, dla większości z nich okazała się bezpowrotna – piekło obozu przeżyło niewielu”.

„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił w 2006 r. dzień 14 czerwca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Naszym obowiązkiem jest upamiętnianie wydarzeń, które miały miejsce na ziemiach okupowanych przez hitlerowskie Niemcy. Holokaust, zniewolenie i eksterminacja Polaków, Żydów, Romów oraz przedstawicieli wielu innych narodów są dla nas przestrogą i zobowiązaniem do działań, które sprawią, że ponowne zaistnienie takich zbrodni nie będzie możliwe” – czytamy w uchwale.

Podkreślono, że „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje cześć wszystkim ofiarom niemieckich nazistowskich obozów śmierci”.

14 czerwca 1940 r. Niemcy przywieźli do Auschwitz 728 mężczyzn z więzienia w Tarnowie. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów. Zgodnie z najnowszymi ustaleniami historyków wojnę przeżyło 325 więźniów z nich. Zginęło 292. Los 111 jest nieznany.

Niemcy założyli obóz Auschwitz, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Uwięzili w nim ok. 150 tys. Polaków. Blisko połowa została zgładzona. W obozie ginęli także Romowie, jeńców sowieckich i osoby innej narodowości. 27 stycznia 1945 r. wyzwoliła go Armia Czerwona.

PAP

drukuj