fot. PAP

Sejm przyjął sprawozdanie ws. budżetu

Sejm przyjął sprawozdanie komisji finansów z wykonania budżetu państwa za 2013 r. oraz udzielił rządowi absolutorium. Jednocześnie posłowie nie poparli wniosków opozycji o odrzucenie tych dokumentów.

Za przyjęciem sprawozdania i udzieleniem rządowi absolutorium głosowało 234 posłów, 208 było przeciwnych a 2 wstrzymało się od głosu.

Poseł Andrzej Romanek z Klubu Parlamentarnego Sprawiedliwa Polska wskazywał w sejmie, że działania dotyczące finansów jakie podejmował rząd w ubiegłym roku były chaotyczne.

– To był rok chaosu planistycznego, czego dowodem jest nowelizacja budżetu. To był rok chaosu legislacyjnego, czego dowodem jest nowelizacja ustawy o finansach publicznych, zawieszenie pierwszego progu ostrożnościowego i reguły wydatkowej. Tu był też chaos decyzyjny. Decyzje z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w sprawie tak ważnego urzędu jak ministra finansów przeniesiono z rąk pana premiera do restauracji „Sowa i Przyjaciele” i oddano w ręce prezesa NBP i ministra spraw wewnętrznych. Co więcej, projekt zmiany ustawy o NBP i dodruk pustego pieniądza. Pieniądza, który ma być kroplówką finansową dla chorego rządu Platformy Obywatelskiej i PSL – mówił poseł Andrzej Romanek.

Sejmowa komisja finansów zajmowała się sprawozdaniem dot. wykonania budżetu pod koniec czerwca. Wynika z niego, że w 2013 r. dochody państwa wyniosły 279,1 mld zł, a wydatki 321,3 mld zł. Tym samym deficyt sięgnął 42,1 mld zł. Z dokumentu wynika, iż w minionym roku polska gospodarka rozwijała się w tempie 1,6 proc., wobec 2 proc. w 2012 r.

RIRM

drukuj