„Ku niepodległej” – konferencja historyczna w Sejmie

Konferencja historyczna „Ku niepodległej”, która odbyła się w niedzielę w Sejmie, zainaugurowała działalność Społecznego Komitetu Czynu Niepodległościowego. Przewodnictwo nad Komitetem objął Jarosław Kaczyński, prezes PiS. 

Głównym celem i zadaniem Komitetu będzie organizowanie i wspieranie obchodów związanych z uczczeniem pamięci tych wszystkich, którzy doprowadzili do odzyskania niepodległości, a także upamiętnienie wydarzeń, które przyczyniły się do odbudowy Państwa Polskiego – powiedzieli w niedzielę organizatorzy konferencji.

Zwieńczeniem działań Komitetu mają być uroczystości związane z setną rocznicą odzyskania niepodległości, przypadające na 11 listopada 2018 roku.

„Otwieramy cykl, który ma się przyczynić do odbudowy pamięci o wydarzeniach, które zdecydowały o losach Polski, o polskiej niepodległości” – powiedział Jarosław Kaczyński. „Warto zastanawiać się nad drogami tego sukcesu – sukcesu czynu i myśli. To połączenie dało rezultat w postaci dużego państwa polskiego w środku Europy” – podkreślił.

„Mieliśmy to wszystko, co czynił Józef Piłsudski, człowiek który przemyślał głęboko tradycję insurekcyjną i dokonał zabiegu jej racjonalizacji. Insurekcja, powstanie – tak. Ale przemyślane i odniesione do europejskich realiów…”Finał przyniósł akcję, która – wśród gwałtownych zmian – doprowadziła do 1918 roku, niepodległości i jej skutecznej obrony (…).

Wśród niedzielnych prelegentów, wygłaszających swoje referaty znaleźli się m.in. prof. Bohdan Cywiński, prof. Jan Żaryn i prof. Włodzimierz Suleja

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl