fot. PAP

W Sejmie nt. głównych kierunków polskiej polityki zagranicznej

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przedstawi dziś w Sejmie informację na temat głównych kierunków polskiej polityki zagranicznej.

Po wystąpieniu szefa polskiej dyplomacji planowana jest czterogodzinna debata.

Wczoraj Radosław Sikorski przedstawił posłom z Komisji Spraw Zagranicznych priorytety polityki zagranicznej. Posiedzenie komisji było zamknięte dla mediów.

Po posiedzeniu minister Sikorski mówił dziennikarzom, że ważnym elementem informacji będą konsekwencje tego, co się dzieje na Ukrainie oraz konsekwencje polityki rosyjskiej.

Poseł Anna Fotyga zwraca uwagę, że najważniejsza jest kwestia bezpieczeństwa w polskiej polityce zagranicznej.

– Sprawy bezpieczeństwa ekonomicznego, społecznego, zdrowotnego, demograficznego to kwestia polityk wewnątrz Unii Europejskiej. Niestety, także twardego bezpieczeństwa, czyli zagrożeń, które występują już bardzo blisko polskich granic, a przed którymi już dawno przestrzegaliśmy. Nieumiejętna identyfikacja zagrożeń wiele lat temu, kiedy można było znacznie łatwiej się im przeciwstawiać, niwelować, neutralizować – była i jest podstawowym problemem – wyjaśnia poseł Anna Fotyga.

Założenia polskiej polityki zagranicznej na 2014 r., które będą podstawą do wystąpienia ministra w Sejmie, rząd przyjął pod koniec lutego; są one niejawne.

RIRM

drukuj