MON podpisał kontrakt na modernizację czołgów Leopard

Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało dziś kontrakt z firmami zbrojeniowymi na modernizację czołgów Leopard. Umowa opiewa na kwotę ponad 2,5 mld zł.

Połowa środków trafi do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, tj. zakładów w Łabędach i Poznaniu. Zagranicznym partnerem umowy będzie niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall.

Program modernizacji czołgów Leopard jest znacznie opóźniony. Umowa miała być podpisana już dwa lata temu.

Komandor porucznik dr Bogdan Pac, specjalista do spraw bezpieczeństwa i wojskowości, zwraca uwagę, że decyzja o modernizacji Leopardów jest trafiona, ale należy skupić się również na kwestii amunicji.

– Leopard jest dość udanym czołgiem. Nie mniej jednak jest to konstrukcja z przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Myśmy pierwsze leopardy, w liczbie 128 w wersji A4, otrzymali jakieś 12 lat temu. Czołgi te były już eksploatowane przez stronę niemiecką. Po 12 latach eksploatacji przez brygadę w Świętoszowie przeprowadzenie modernizacji jest jak najbardziej zasadne. Jeżeli chodzi o kwestię leopardów w wersji A4 i A5, to sprawa modernizacji amunicji jest sprawą priorytetową. Po zakończeniu modernizacji wozów A4 do standardu Leopard 2PL, powinniśmy się wziąć praktycznie za kwestię tej modernizacji i jest to na pewno wykonalne – zauważa dr Bogdan Pac.

Dr Bogdan Pac podkreślił także, iż kolejnym krokiem powinien być własny program pancerny i rozwijanie polskich produktów.

Ministerstwo Obrony Narodowej zmodernizuje 128 czołgów, które Polska kupiła w 2002 roku od Niemiec. Unowocześnione zostanie także 14 maszyn, które nabyliśmy dwa lata temu.

Pierwsze zmodyfikowane jednostki mają być oddane do użytku w 2017 roku.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl