fot. PAP/EPA

Irak. Wojsko odbiło miasto Ramadi z rąk dżihadystów

Irackie wojska zatknęły flagę państwową na centralnym kompleksie rządowym w odbitym z rąk bojowników Państwa Islamskiego (IS) mieście Ramadi na zachodzie Iraku – poinformował w poniedziałek przedstawiciel irackich sił zbrojnych.

Dzień wcześniej armia Iraku zadeklarowała, że zdobyła Ramadi, co jest jej pierwszym większym zwycięstwem w prowadzonej obecnie ofensywie przeciwko IS.

Tak, miasto Ramadi zostało wyzwolone. Irackie siły antyterrorystyczne zatknęły iracką flagę nad kompleksem rządowym w Anbarze – powiedział w transmitowanym przez państwową telewizję oświadczeniu rzecznik dowództwa operacji połączonych generał Jahja Rasul.

Rzecznik brytyjskiego resortu obrony podkreślił, że naloty RAF pomogły wojskom irackim odzyskać kontrolę nad Ramadi. Ujawnił, że operacje militarne RAF w tym rejonie były szczególnie intensywne w okresie świąt Bożego Narodzenia.

Ramadi, stolica zamieszkanej w większości przez sunnitów prowincji Anbar, leży 100 kilometrów na zachód od Bagdadu, przy głównej drodze do granicy Iraku z Jordanią. Państwo Islamskie zajęło to miasto w maju.

Operację odzyskania Ramadi podjęto w ubiegłym tygodniu, uderzając w niedzielę na główny kompleks administracyjny. Tempo działań spowalniały pułapki minowe, pozakładane na ulicach i w budynkach.

Aby nie antagonizować sunnickiej ludności Ramadi, armia iracka nie była tym razem wspomagana przez działające zwykle wspólnie z nią szyickie milicje.

PAP/RIRM

drukuj