Dżihadyści z IS: zabiliśmy japońskiego zakładnika

Dżihadyści z organizacji Państwo Islamskie (IS) opublikowali wideo, na którym mówią, że dokonali egzekucji na japońskim zakładniku Kenji Goto.

Rząd Japonii zapowiedział „zdecydowaną odpowiedź”.

Prezydenci USA i Francji – Barack Obama oraz Francois Hollande – a także premier Wielkiej Brytanii David Cameron potępili egzekucję. Dżihadyści 24 stycznia opublikowali w internecie nagranie w którym poinformowali o egzekucji innego Japończyka, 42-letniego Haruna Yukawy.

Wcześniej za obydwu Japończyków żądali okupu w wysokości 200 mln dolarów.

Prof. Mieczysław Ryba,  kierownik Katedry Historii Systemów Politycznych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, mówi, że terror jest jedyną metodą, jaką islamiści uważają za skuteczną.

– I nie tylko za „skuteczną” – za moralnie dopuszczalną – a to już jest bardzo niebezpieczne. Coraz więcej tych bojowników wokół nich się obraca

– przekonanych lub wykształconych w takim obrazie świata, że można mordować niewinnych ludzi oraz w ogóle posługiwać się zasadą terroru – i nie jest to wbrew religii, wbrew jakimkolwiek normom. Pozostaje tylko pytanie: jakie narzędzie dostaną do ręki? Bo oczywiście mogą robić pewne rzeczy w internecie, mogą dokonywać zamachów bombowych, ale pamiętajmy, że broń się coraz bardziej doskonali – zaznacza prof. Mieczysław Ryba.

Bojownicy Państwa Islamskiego zamordowali w ostatnich miesiącach kilku obywateli państw Zachodu, których przetrzymywali w niewoli.

Część przeprowadzanych egzekucji była udokumentowana na nagraniach wideo, które islamiści zamieszczali w internecie.

RIRM

drukuj