fot. twitter.com/prezydentpl

Szef gabinetu prezydenta RP rozmawiał z szefem ambasady Iraku w Polsce

Sytuacja bezpieczeństwa w Iraku i w całym regionie była tematem czwartkowego spotkania szefa gabinetu prezydenta RP Krzysztofa Szczerskiego z Hussainem Al-Safim, chargé d’affaires ambasady Iraku w Warszawie, kierującym placówką pod nieobecność ambasadora.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski spotkał się z chargé d’affaires ambasady Republiki Iraku w Warszawie Hussainem Al-Safim w czwartek po południu. Tematem rozmowy była sytuacja bezpieczeństwa w Iraku i w całym regionie Bliskiego Wschodu w kontekście ostatnich wydarzeń.

Prezydencki minister przekazał rozmówcy wyrazy wsparcia dla suwerenności i bezpieczeństwa Iraku. Uzyskał jednocześnie zapewnienie irackiego dyplomaty, że władze irackie dokładają wszelkich starań, aby zagwarantować bezpieczeństwo personelu dyplomatycznego i żołnierzy państw partnerskich uczestniczących w misjach na terytorium Iraku.

Hussain Al-Safim podziękował za dotychczasowe wsparcie i dodał, że władze w Bagdadzie liczą na kontynuację dotychczasowej współpracy wojskowej, gospodarczej oraz humanitarnej niezbędnej do odbudowy i stabilnego rozwoju Iraku.

Szef NATO Jens Stoltenberg zapowiedział w czwartek na konferencji w Brukseli, że NATO może brać większy udział w budowaniu stabilności na Bliskim Wschodzie oraz w walce z międzynarodowym terroryzmem. To odpowiedź na oczekiwania prezydenta USA Donalda Trumpa.

Sekretarz NATO z Donaldem Trumpem rozmawiał w środę telefonicznie. Prezydent USA poprosił szefa Sojuszu o większe zaangażowanie na Bliskim Wschodzie. Donald Trump i Jens Stoltenberg zgodzili się, że Sojusz może wnieść większy wkład w stabilność regionalną i walkę z międzynarodowym terroryzmem.

W ubiegłym tygodniu w ataku z użyciem bezzałogowców dokonanym przez USA w Bagdadzie wraz z kilkoma innymi osobami zginęli gen. dyw. Kasem Sulejmani dowodzący wchodzącymi w skład Strażników Rewolucji brygadami Al-Kuds i dowódca proirańskiej milicji w Iraku Abu Mahdi al-Muhandis. Iran zapowiedział, że „USA poniosą odpowiedzialność za wszelkie konsekwencje tego zbójeckiego awanturnictwa”. W nocy z wtorku na środę z terytorium Iranu zostały ostrzelane dwie amerykańskie bazy wojskowe w Iraku, w tym położona koło miasta Hit baza lotnicza Ain al-Asad, w której stacjonują również polscy żołnierze. W czwartek Gwardia Rewolucyjna Iranu zagroziła, że „wkrótce w potężniejszy sposób zemści się” na USA.

Polskie wojsko uczestniczy w działaniach w Iraku w ramach międzynarodowej misji zwalczającej tzw. państwo islamskie i w misji szkoleniowej NATO. Polacy szkolą irackie i jordańskie siły specjalne, prowadzą tez szkolenia w obsłudze i remontach poradzieckiego uzbrojenia. Polski Kontyngent Wojskowy w Iraku i krajach sąsiednich może liczyć do 350 żołnierzy i pracowników wojska, w Iraku przebywa 268 żołnierzy i pracowników PKW.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl