fot. PAP/Marcin Bielecki

Stocznia „Gryfia” oraz Krajowa Izba Gospodarcza zawiązały spółkę celową „Zielona Stocznia w Polsce”

Morska Stocznia Remontowa „Gryfia” oraz Krajowa Izba Gospodarcza zawiązały spółkę celową „Zielona Stocznia w Polsce”. To kolejny krok w celu utworzenia pierwszego w naszym kraju nowoczesnego, bezpiecznego i przyjaznego dla środowiska zakładu recyklingu statków.

Jak podał resort gospodarki morskiej, projekt wpisuje się w politykę Unii Europejskiej dotyczącą gospodarki o obiegu zamkniętym.

Paweł Brzezicki, komisaryczny zarządca Polskiej Żeglugi Morskiej i prezes Funduszu Rozwoju Spółek, zaznaczył, że planowana inwestycja jest szansą dla rodzimego przemysłu, ale i całej Europy.

– Potrzeba rynkowa po ostatnim kryzysie żeglugowym, którym prawdopodobnie w Europie jest kilkanaście milionów ton stali w obiektach pływających, zacumowane w różnego rodzaju miejscach wokół Europy, więc rynek domaga się tego typu rozwiązań. Myślę, że rozpoczęcie takiej procedury, bo to muszą być zgody środowiskowe, to musi być absolutnie bezpieczny obiekt, to musi być tip-top, jeśli chodzi o środowisko, BHP, jest dużą szansą zarówno dla stoczni, jak i przemysłów kooperujących, w tym przemysłu hutniczego. Jest to oczywiście również duża szansa dla Europy, bo te statki są rozmieszczone wokół Europy na wszystkich akwenach morskich. To nie są tylko statki, to są również platformy, więc to daje szansę rozwoju – powiedział Paweł Brzezicki.

Projekt realizowany ma być w dwóch etapach. Pierwszy z nich ma być prowadzony na terenie użytkowanym przez Stocznię „Gryfia” w Szczecinie.

Drugi etap planowany jest po 2022 r. Będzie dotyczył między innymi rozszerzenia zakresu działalności na inne obiekty, na przykład platformy czy wiatraki.

Prace nad „Zieloną Stocznią w Polsce” rozpoczęły się w 2017 r. Specjalna grupa robocza sprawdzała między innymi, czy inwestycja będzie zgodna z przepisami krajowymi i unijnymi.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl