fot. PAP/Radek Pietruszka

B. Szydło: nie będzie zgody V4 na zmiany dot. relokacji uchodźców

W Warszawie odbyły się dziś polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe. Głównymi tematami rozmów były: kryzys migracyjny i warszawski szczyt NATO. Premier Beata Szydło spotkała się z szefem czeskiego rządu Bohuslavem Sobotką. Politycy wyrazili stanowczy sprzeciw wobec ostatniego projektu KE dot. zmian polityki migracyjnej.

Bruksela chce wprowadzić stały system lokowania uchodźców. Ponadto proponuje zmiany w zakresie przyznawania azylu.

Szefowa polskiego rządu stwierdziła, że stanowisko Polski jest niezmienne.

Propozycja, którą w tej chwili Komisja Europejska próbuje forsować jest negatywną sugestią – nie tylko nie rozwiąże problemu migracji, ale, w naszej opinii, jeszcze bardziej go pogłębi. Dlatego mówimy jasno i wyraźnie: potrzebne są pomoc humanitarna, rozwiązanie problemów poza granicami Unii Europejskiej oraz współpraca, jeżeli chodzi o straż graniczną i inne służby. Chodzi o szukanie rozwiązań, które będą skutecznie rozwiązywały problem tam, gdzie on się rodzi, a nie o próbowanie szukania rozwiązań przerzucających odpowiedzialność na państwa, które nie są winne temu wszystkiemu, co w tej chwili w Europie się dzieje – powiedziała Premier Beata Szydło.

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro po spotkaniu z węgierskim odpowiednikiem zaznaczył natomiast, że Warszawa poprze skargę Budapesztu  ws. relokacji uchodźców. Chodzi o decyzję Rady Unii Europejskiej z września 2015 roku. Zgodzono się wówczas na relokację 120 tys. uchodźców.

RIRM

drukuj