Andrzej Duda: NATO stoi na straży prawa międzynarodowego

Pakt Północnoatlantycki  to sojusz obronny, ale przede wszystkim stoi na straży prawa międzynarodowego – powiedział prezydent Andrzej Duda we wtorek w kanadyjskiej bazie wojskowej Petawawa. Żołnierzom dziękował za obecność w Polsce po interwencji Rosji na Ukrainie.

Polski prezydent przebywa z kilkudniową wizytą w Kanadzie. Do bazy wojskowej, leżącej ok. 150 km na północny zachód od Ottawy, Andrzej Duda przybył we wtorek wojskowym śmigłowcem.

Dziękował w imieniu Polaków i Polski kanadyjskim żołnierzom „za służbę, która w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego wzmacniała i wzmacnia bezpieczeństwo Europy Środkowo-Wschodniej”, w tym naszego kraju.

Obecnie kanadyjscy żołnierze ćwiczą w Polsce w ramach operacji Reassurance, w czerwcu wezmą też udział w tegorocznych ćwiczeniach Anakonda, największych manewrach wojsk w Polsce po 1989 roku.

Prezydent RP zaznaczył, że Kanadyjczycy służyli w Polsce w trudnym czasie, gdy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę.

„Wasza obecność w naszym kraju pokazywała, że nad problemem bezprawnego naruszenia granic w Europie nie przechodzimy do porządku dziennego, że nie ma na to zgody” – powiedział Andrzej Duda.

„NATO jest tym sojuszem, który ma charakter obronny, ale przede wszystkim stoi zawsze na straży prawa międzynarodowego i przeciwko bezprawiu” – zaznaczył prezydent.

Andrzej Duda podkreślał, że Polacy i Kanadyjczycy mają długą historię współpracy, której celem była wolność. Prezydent RP mówił, że polscy i kanadyjscy żołnierze przelewali wspólnie krew na frontach drugiej wojny światowej, m.in. w Normandii, gdzie polska I Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka walczyła w ramach kanadyjskiego korpusu. Przypomniał, że żołnierze obu krajów walczyli ramię w ramię pod Monte Cassino.

„Wspólnie przelana krew nie ma ceny i buduje przyjaźń na stulecia” – podkreślił Andrzej Duda.

We wtorek prezydent spotka się z kanadyjskim premierem Justinem Trudeau, a w środę – z gubernatorem generalnym Kanady (reprezentantem brytyjskiej królowej Elżbiety II) Davidem Lloydem Johnstonem.

PAP/RIRM/

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl