By Adrian Tync - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=69261981

Górnicy i hutnicy będą dziś pikietować przed krakowską hutą ArcelorMittal Poland

Górnicy wesprą hutników i będą dziś pikietować przed hutą ArcelorMittal Poland w Krakowie. Protest organizowany przez związki zawodowe ma się odbyć przed bramą główną zakładu. Jest on związany z zapowiedzianym przez spółkę wstrzymaniem prac części surowcowej w krakowskiej hucie.

W wydarzeniu mają uczestniczyć zwłaszcza górnicy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która wydobywa surowiec na potrzeby produkcji hutniczej koncernu.

Decyzja spółki uderzy zarówno w hutników, jak i górników – tłumaczy Patryk Kosela, rzecznik prasowy Komisji Krajowej WZZ „Sierpień 80”.

– W ostatnich dniach zapadła niestety fatalna decyzja o wygaszaniu wielkiego pieca w Krakowie. To w sposób oczywisty uderzy w zamówienia i dalszą działalność kopalni Jastrzębskiej Spółki Węglowej, także ten sojusz górniczo-hutniczy i ten wspólny protest poniedziałkowy jak najbardziej mają rację bytu i trzeba się przeciwstawiać dość dziwnej polityce koncernów, które są tutaj w Polsce, lecz jedną nierozważną decyzją narażają tysiące osób, pracowników na utratę zatrudnienia i możliwość utrzymania swoich rodzin – zaznacza Patryk Kosela.

Tymczasowe wyłączenie wielkiego pieca i stalowni huty ArcelorMittal ma nastąpić w sobotę, 23 listopada. Łącznie w tej części spółki pracuje ok. 1100 osób. Władze firmy zapewniają jednak, że pracownicy nie zostaną zwolnieni.

ArcelelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Wraz ze spółkami zależnymi zatrudnia ponad 13 tys. osób.

RIRM

drukuj