fot. twitter.com/PolskaPolicja

Zabawa k. Tarnowa: Obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

W niedzielę obchodzimy Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. W Polsce główne jego obchody odbyły się w Zabawie koło Tarnowa.

Przybyli na nie m.in. wiceminister infrastruktury Rafał Weber, Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur oraz samorządowcy.

Centralnym punktem obchodów była Msza św. w intencji ofiar wypadków drogowych i ich rodzin sprawowana w Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny.

W planie było też m.in. Zapalenie Światła i posadzenie Drzewa Pamięci. Głos podczas obchodów zabrał m.in. wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

– Jesteśmy tutaj po to, aby okazać naszą pamięć wszystkim ofiarom, które w roku 2018, ale nie tylko, też w latach wcześniejszych, doznały wypadku drogowego, poniosły śmierć, straciły życie, ale też koncentrujemy swoją uwagę na poszkodowanych oraz na rodzinach tychże osób. Tworzymy tutaj wspólnotę modlitwy i pamięci – zaznaczył Rafał Weber.   

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych zainicjowany został w 1993 roku. Przez wiele lat znany był jako Europejski Dzień Pamięci. W Polsce po raz pierwszy obchodzono go 19 listopada 2006 roku.

To dzień, w którym pamiętamy o tych, którzy zginęli lub zostali poszkodowani na drogach, ale też dzień, który przypomina nam o odpowiedzialności podczas jazdy – podkreślił Konrad Romik z Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

– W tym okresie jesienno-zimowym jesteśmy narażeni na zdarzenia drogowe z udziałem nadmiernej liczby ofiar śmiertelnych. Apelujemy również jednocześnie do wszystkich w zakresie zmniejszenia prędkości, jazdy z odpowiednią prędkością, dostosowaną do warunków pogodowych na drodze, a jednocześnie przestrzegania przede wszystkim limitów prędkości i tej głębokiej refleksji, również duchowej, która tak naprawdę powinna przybliżać nas nie tylko do przestrzegania przepisów ruchu drogowego, ale również świadomości, że nasze nieodpowiedzialne zachowanie może wpływać na życie innych uczestników ruchu drogowego – wskazał Konrad Romik.   

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Wypadków w Zabawie organizowali m.in. Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Instytut Transportu Samochodowego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął resort infrastruktury.

RIRM

drukuj