fot. Monika Bilska

W poniedziałek 385. Zebranie Plenarne KEP na Jasnej Górze

Fundacja św. Józefa, przygotowanie do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i obchody 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II będą głównymi tematami 385. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze – poinformowało dziś biuro prasowe episkopatu.

Obrady odbędą się przed rozpoczęciem dorocznych rekolekcji biskupów.

Jednym z tematów zebrania będzie działalność Fundacji Świętego Józefa. Ma ona pomagać i wspierać osoby wykorzystane seksualnie w dzieciństwie lub w młodości we wspólnocie Kościoła. Biskupi zadecydowali o powołaniu fundacji podczas zebrania plenarnego w Warszawie 8 i 9 października tego roku.

Ojciec Święty Franciszek na początku października zatwierdził dekret, który uznaje cud za wstawiennictwem ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Data beatyfikacji Prymasa Polski i wieloletniego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski została ustalona na 7 czerwca 2020 r. Beatyfikacja odbędzie się w Warszawie na placu Piłsudskiego. W związku z tym biskupi na zebraniu plenarnym omówią kwestie związane z organizacją ogólnopolskich uroczystości.

W nadchodzącym roku przypada 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Przygotowania do tego wydarzenia będą również jednym z tematów zebrania. W ramach działań mających na celu uczczenie urodzin Jana Pawła II powstał m.in. projekt „Dar na stulecie”, z którym biskupi zapoznali się podczas obrad w marcu tego roku. Projekt jest realizowany od 19 maja i potrwa do 10 maja 2020 r. Ponadto organizowanych jest wiele wydarzeń jubileuszowych na poziomie diecezji i parafii.

Wśród tematów obrad będą też m.in. kwestie dotyczące Caritasu Polska i inne aktualne sprawy z życia Kościoła.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl