MR przedstawiło dane z realizacji działań resortu na lata 2015-2019

Resort rolnictwa podejmuje konkretne działania, by złagodzić skutki kryzysu na rynkach rynku mleka czy wieprzowiny oraz zrekompensować niskie ceny produktów rolnych – powiedział minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Polityk dodał, że rząd interweniował na forum Unii Europejskiej ws. kar dla producentów mleka oraz poprawy sytuacji hodowców trzody chlewnej.

W sejmie szef resortu przestawił dane z realizacji „Programu działań Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na lata 2015-2019” .

Do już wypełnionych ważnych obietnic wyborczych minister zaliczył m.in. ustawę o obrocie ziemią, o ubezpieczeniach, spółdzielniach rolniczych czy wcześniejszą wypłatę zaliczek z dopłat bezpośrednich.

To wszystko ma poprawić sytuację polskiego rolnika, a co za tym idzie całej gospodarki – podkreślił minister Krzysztof Jurgiel.

– Polska żywność od lat zyskuje coraz większe uznanie na światowych rynkach, o czym świadczy rosnący eksport produktów rolno-spożywczych, który w roku 2015 wyniósł blisko 24 mld euro. W tym roku wpływy z eksportu mają być jeszcze większe. Trzeba zaznaczyć, że w bilansie handlu zagranicznego żywności uzyskaliśmy dodatnie saldo. Nie byłoby takich wyników, gdyby nie aktywna promocja, starania biznesu, intensywne działania polskiej dyplomacji; odbyte wizyty, skutecznie przeprowadzone rozmowy oraz żmudna praca służb weterynaryjnych. W efekcie od listopada 2015 roku uzyskali dostęp do 27 rynków zbytu. Są to m.in. Kuba, Japonia, Indonezja, Salwador, Kostaryka, Ukraina. Maroko, Bośnia i Hercegowina, Egipt, Macedonia, Chiny – powiedział minister Krzysztof Jurgiel.

Zlikwidowana zostanie Agencja Nieruchomości Rolnych i Agencja Rynku Rolnego, co ma zmniejszyć biurokrację. Minister rolnictwa zapowiedział też, że trwają prace nad paktem dla obszarów wiejskich. Prowadzone są konsultacje w tej sprawie.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl