fot. PAP/Marcin Bielecki

Plantatorzy buraków zagrożeni likwidacją upraw

Niemiecki koncern Südzucker oferuje polskim rolnikom bardzo niekorzystne warunki umów na dostawy buraków. Plantatorzy obawiają się, że będą zmuszeni do likwidacji upraw – o sprawie napisał „Nasz Dziennik”.

Chodzi o pięć cukrowni należących do niemieckiej firmy:  Cerkiew, Ropczyce, Strzelin, Strzyżów i Świdnica. Rolnicy skarżą się, że w porównaniu z zakończoną niedawno kampanią cukrowniczą nowe umowy mają być dla nich bardzo niekorzystne.

Największe obawy wzbudza brak propozycji ze strony Niemiec dotyczący gwarantowanej ceny skupu buraków. Plantatorzy nie wiedzą, na jaką minimalną kwotę mogą liczyć.

Taka sytuacja nie jest zaskoczeniem dla Stanisława Lubasia, przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Krajowej Spółki Cukrowej.

Niemiecki koncern chce wykorzystywać polskich rolników, ponieważ jeszcze koszty produkcji cukru w Polsce są tańsze niż w Niemczech. Będą oni chcieli wykorzystywać tę sytuację. Myślę, że później ta sytuacja się wyrówna i będą wychodzić z Polski, tj. będą wykupowali polskie cukrownie, ażeby następnie je wykończyć. Natomiast powstał Polski Cukier i udowodnił, że polski podmiot na rynku może przynosić zyski. Stąd ten efekt. Należy spodziewać się takich działań ze strony Niemiec, ale jest to niekorzystne dla polskich plantatorów – wskazuje Stanisław Lubaś.

Sytuacja rolników jest o tyle trudna, że nie mogą także liczyć na istotną pomoc administracji państwowej lub instytucji unijnych. Również polski rząd  – jak wskazuje „Nasz Dziennik” – nie ma instrumentów prawnych, aby wymóc zmianę warunków umowy przez Südzucker.

RIRM

drukuj