fot. pixabay.com

ARiMR: 304 tys. rolników złożyło wnioski o dopłaty bezpośrednie

304 tys. rolników złożyło do 25 kwietnia wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2023 rok. Wnioski można składać do 15 maja bieżącego roku. Rolnicy przy wypełnieniu wniosków mogą liczyć na pomoc pracowników ODR-ów – poinformowała Agencja.

W tegorocznej kampanii pojawiły się nowe rodzaje płatności związane z ochroną środowiska i klimatu. Te mechanizmy realizowane są w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Najważniejsza zmiana dotyczy tzw. ekoschematów, czyli sześciu działań związanych z ochroną środowiska i utrzymaniem ziemi w dobrej kulturze. Ich realizacja i związane z tym dopłaty stanowią część płatności bezpośrednich. To od rolnika zależy, czy zdecyduje się na wdrożenie ekoschematów, za które otrzyma stosowne dopłaty.

Wypełniając wniosek o dopłaty, rolnik może ubiegać się m.in. podstawowe wsparcie dochodów, płatność redystrybucyjną, płatność dla młodych rolników, płatności za realizację ekoschematów, wsparcie dochodów związanych z hodowlą krów, bydła, owiec i kóz, a także uprawą buraków cukrowych, chmielu, lnu, konopi włóknistych, pomidorów, truskawek, ziemniaków skrobiowych, roślin pastewnych, roślin strączkowych na nasiona; płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (ONW) czy o płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne.

Wnioski o przyznanie dopłat można składać wyłącznie przez aplikację eWniosekPlus, dostępną na Platformie Usług Elektronicznych. Nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie za rok 2023 trwa do 15 maja 2023 roku. Dokumenty można dostarczyć również po tym terminie, ale za każdy roboczy dzień opóźnienia płatność będzie pomniejszana o 1 procent.

W wypełnianiu wniosków bezpłatnie pomagają eksperci z Ośrodków Doradztwa Rolniczego, więc w przypadku wątpliwości dotyczących dokumentacji warto rozważyć umówienie się na wizytę w miejscowej placówce ODR. Na stronach internetowych Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego opublikowane zostały informacje dotyczące preferowanych terminów przyjmowania rolników – podała ARiMR.

W 2022 roku do ARiMR wpłynęło 1,265 mln wniosków o przyznanie dopłat. Trwa realizacja wypłat końcowych z tego tytułu. Dotychczas w ramach płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW za 2022 rok do rolników trafiło blisko 19,42 mld złotych. Z tej kwoty 16,44 mld złotych to płatności bezpośrednie, a 2,97 mld złotych – wsparcie obszarowe. Czas na realizację wypłat w ramach tej kampanii mija 30 czerwca 2023 roku.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl