fot. PAP/Darek Delmanowicz

Rolnicy produkujący rzepak wesprą polskie pszczelarstwo

Rolnicy produkujący rzepak zgodzili się na to, by część ich funduszu była przeznaczona na wsparcie pszczelarstwa – poinformował szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. To – jak podkreślił – historyczna zgoda.

Na konferencji zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Pszczół, minister Jan Krzysztof Ardanowski przypomniał znaczenie tych zwierząt m.in. dla rolnictwa.

Szacuje się, że rzepak dzięki pomocy pszczół zwiększa swoje plony od 20 do 40 proc. Jednocześnie m.in. działalność rolnicza może negatywnie wpływać na pszczoły, dlatego tak ważna jest współpraca rolników z pszczelarzami.

Minister Jan Krzysztof Ardanowski przyznał, że przejawem poprawy tej współpracy jest zgoda organizacji rolniczych na utworzenie nowego funduszu promocji, na którym są gromadzone środki przez producentów rzepaku.

– Rozszerzymy również wsparcie tego funduszu o taki mechanizm, który sprawi, że cały rzepak uprawiany w Polsce będzie tą niewielką składką z punktu widzenia producentów rzepaku, a istotną ze względu na cele, które ten fundusz może finansować. To jest bardzo ważny i dla mnie wręcz historyczny zapis o tym, że rolnicy produkujący rzepak, rozumiejąc korzyści odnoszone przez siebie z faktu istnienia pszczelarstwa, godzą się na to, żeby część tego funduszu była przeznaczona na wsparcie dla pszczelarstwa. Oczywiście to nie są jakieś ogromne środki, spodziewamy się kilku milionów złotych w kolejnych latach, ale pomoc dla pszczelarstwa jest zdecydowanie większa – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski.

Szef resortu rolnictwa przypomniał, że na lata 2020-22 Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa realizuje program pomocy dla pszczelarstwa. Na ten cel trafia ponad 30 mln rocznie.

W następnej perspektywie finansowej rząd w ramach krajowego planu strategicznego planuje zwiększyć środki na wsparcie pszczelarstwa do ponad 40 mln zł rocznie.

RIRM

drukuj