Rząd o prezydenckim projekcie dot. kierowania obroną w czasie wojny

Rząd zajmie się dziś prezydenckim projektem dotyczącym kierowania obroną państwa w czasie wojny. Projekt ten precyzuje termin „czas wojny”, określa zadania Naczelnego Dowódcy na tę okoliczność i kompetencje kandydata na to stanowisko.

„Stan wojny” byłby ustanawiany przez prezydenta na wniosek Rady Ministrów, tak aby instytucje państwowe, przedsiębiorcy i inne podmioty mające zadania na czas wojny wiedzieli, kiedy się on zaczyna i kończy.

Poseł Michał Jach z sejmowej Komisji Obrony mówi, że ustawa o bezpieczeństwie narodowym określająca zadania państwa jest konieczna.

– Taki projekt ustawy przygotowywało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego za czasów śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ten projekt był prawie ukończony, ale przez pięć lat obecny prezydent w ogóle tym się nie zajmował. W tej chwili okazuje się, że wiele jest niedookreślonych rzeczy, a ponadto, prace w Sejmie nad zmianą systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP w 2013 roku, które weszły w życie od 1 stycznia 2014 roku pokazały, szereg niedoróbek. Ten system, który został na siłę na ten czas wprowadzony, pokazuje, że to, co opozycja krytykowała, stało się faktem – powiedział poseł Michał Jach.

Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów rozpatrzy także m. in. projekt ustawy związanej z realizacją polskiego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, na który przeznaczonych jest ok. 13,5 miliardów euro.

RIRM

drukuj