„S” RI i PiS apelują ws. aresztowanych rolników. Jest reakcja ministerstwa

Rolnicza „Solidarność” oraz politycy PiS-u apelują o natychmiastowe uwolnienie aresztowanych rolników, którzy bronili polskiej ziemi przed wykupem. Tymczasem resort rolnictwa wystosował pismo do Prokuratora Generalnego, w którym żąda publicznego wyjaśnienia w sprawie aresztowań.

Wobec pięciu rolników sąd w Szczecinie zastosował dwumiesięczny areszt, a wobec trzech kolejnych – areszt warunkowy. Gospodarze usłyszeli zarzuty udziału w  zorganizowanej grupie przestępczej, a także utrudniania i zakłócania postępowań przetargowych.

Edward Kosmal, przewodniczący „Solidarności” Rolników Indywidualnych w województwie zachodniopomorskim, w trakcie zwołanej w tej sprawie przez PiS konferencji powiedział, że areszt jest wyłącznie prowokacją polityczną. Szef rolniczej „S” domaga się interwencji premier Ewy Kopacz.

Najbardziej zatwardziałych rolników, którzy uczepili się tej ziemi i chcą na niej gospodarować, chce się wyrzucić, bo mieli alternatywę – albo powiększyć gospodarstwo, albo wyjechać, podobnie jak wyjechali ich koledzy, młodzi mieszkańcy Polski, za chlebem do innych krajów Unii Europejskiej. Dlatego zwracamy się do wszystkich możnych tego świata, żeby tych rolników uwolnić. Oni naprawdę są niewinni – podkreślił Edward Kosmal.

W sprawie aresztowań kroki podjął minister rolnictwa. Wczoraj Marek Sawicki podpisał pismo do Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta, w którym zażądał poinformowania opinii publicznej o charakterze zatrzymania rolników z Pyrzyc. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreśla, że nie ma wpływu na działania jakiejkolwiek prokuratury.

Poseł PiS-u Joachim Brudziński zwraca uwagę, że lokalni posłowie o sprawie procederu wyprzedaży pomorskiej ziemi alarmowali już wielokrotnie.

Jako parlamentarzyści Pomorza Zachodniego wspólnie z moimi kolegami wielokrotnie na ręce pani premier i podległych jej ministrów słaliśmy interpelacje, zapytania w związku z tą patologią, która od lat toczy się na Pomorzu Zachodnim. Chodzi o tę grabież i wyprzedaż polskiej ziemi. Nigdy nie było reakcji i żadnego wyraźnego stanowiska. Ta reakcja pojawiła się natomiast w przeddzień wizyty pani premier Ewy Kopacz. Tylko ta reakcja została wymierzona wobec tych, którzy polskiej ziemi bronią – wskazał poseł Joachim Brudziński.

W najbliższy wtorek, tj. 13 października, rolnicy wyjdą na ulice Szczecina, aby solidaryzować się ze swoimi kolegami zatrzymanymi przez Centralne Biuro Śledcze [czytaj więcej].

W pomoc aresztowanym rolnikom włączył się także Kościół. Metropolita szczecińsko-kamieński ks. abp Andrzej Dzięga specjalnym dekretem powołał w sobotę Duszpasterski Zespół Pomocy Rodzinom Rolników Aresztowanych i Szykanowanych.

RIRM

drukuj