fot. PAP/Mateusz Marek

W najbliższą środę planowany jest ogólnopolski protest przeciwko tzw. Piątce dla zwierząt

W najbliższą środę planowany jest ogólnopolski protest przeciwko tzw. Piątce dla zwierząt. Rolników mają wesprzeć kolejne grupy zawodowe. Ostatnią manifestację rolników zrzeszonych m.in. w Agrounii wsparli w Warszawie taksówkarze.

Protestujący domagają się całkowitego odrzucenia szkodliwej dla rolników ustawy autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Gospodarze nie akceptują ostatnich propozycji rządu co do zmian w projekcie i przegłosowanych przez Senat poprawek, którymi zajmie się teraz Sejm.

Są one nadal szkodliwe – podkreśla Michał Kołodziejczak, przewodniczący Agrounii, zapowiadając dotarcie w środowym proteście do wszystkich posłów, którzy zagłosowali przeciwko rolnikom.

– Każdy poseł musi sobie zdawać sprawę, że to jego decyzja ma wpływ na budowanie rzeczywistości w Polsce. Dlatego odwiedzimy biura posłów, którzy zagłosowali przeciwko polskim rolnikom. Rolnicy są przygotowani na to, by oznaczyć te biura w odpowiedni sposób, by pokazać, że tam są zdrajcy polskiej wsi, bo w Sejmie dokonała się zdrada. I będziemy mówić o tym w jasny, prosty, bezpośredni sposób. Niektórzy chcą się wybrać pod domy posłów, bo uważają, że ten wstyd, który przynieśli danemu terenowi, muszą wszyscy zobaczyć. Dołączyli już taksówkarze i chcą z nami wspólnie działać. Odbieramy też liczne sygnały z innych grup, które powoli zaczynają się organizować i te problemy zaczynają inne branże dobijać – zaznacza Michał Kołodziejczak.

Senatorowie wprowadzili w środę do noweli o ochronie zwierząt kilkadziesiąt poprawek. Wśród nich jest m.in. poprawka wykreślająca ograniczenia uboju rytualnego w przypadku drobiu oraz wydłużająca vacatio legis przepisów o zakazie hodowli zwierząt na futra do 31 lipca 2023 r., a w przypadku uboju rytualnego – do końca 2025 roku.

RIRM

drukuj