fot. flickr.com

Rolnicy poszkodowani przez suszę od jutra mogą składać wnioski o pomoc

Poszkodowani przez suszę rolnicy od jutra będą mogli składać wnioski o pomoc do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na pomoc dla rolników rząd planuje przeznaczyć 1,5 mld zł. Środki będą wypłacane na podstawie protokołów szacowań.

Rolnicy z gmin, z których nie wpłynęły protokoły, pomoc dostaną wtedy, gdy dokumenty zostaną dostarczone. Resort rolnictwa zapewnia jednak, że zabezpieczono pieniądze dla rolników z gmin, które jeszcze nie podliczyły strat.

W pierwszej kolejności wsparcie otrzymają gospodarze, których straty w uprawach przekroczyły 70 proc. – wskazała Lidia Czechak, zastępca dyrektora wielkopolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

– Pomoc, która będzie skierowana do rolników między 14 a 28 września dotyczy tych rolników, w których gospodarstwach wystąpiła szkoda w uprawie powyżej 70 proc. Stawka pomocy dla tych osób została ustalona na 1000 zł do jednego hektara szkody w danej uprawie i będzie ona pomniejszana o 50 proc., jeżeli dany producent rolny nie ma ubezpieczonego swego gospodarstwa – zaznaczyła Lidia Czechak.

Rolnikom, których straty wynoszą od 30 do 70 proc., pomoc będzie wypłacana od 26 września. W ich przypadku będzie ona wynosić 500 zł na 1 ha.

Ponadto, w związku z suszą, KE zgodziła się na uruchomienie od 16 października zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich dla polskich rolników. Do końca listopada pozwoli to przekazać im ok. 11 mld zł.

RIRM

drukuj