Ministerstwo rolnictwa chce zmiany ustawy o ubezpieczeniach rolnych. Zyskać mają rolnicy

Ruszyły konsultacje społeczne dotyczące projektu zmiany ustawy o ubezpieczeniach rolnych. Zaproponowano w nim możliwość ubezpieczenia od suszy na korzystniejszych dla rolnika warunkach przy zachowaniu dopłaty z budżetu państwa.

W opinii resortu rolnictwa, który przygotował projekt, zmiany mają się przyczynić m.in. do większego zainteresowania rolników ubezpieczeniami.

Z kolei zakłady ubezpieczeń będą mogły obniżyć składki w przypadku oferowania umów ubezpieczenia zawierających w swoim zakresie ryzyko suszy.

Dotąd zakłady ubezpieczeniowe odmawiały ubezpieczenia od suszy lub też zniechęcały rolników proponując wysoką składkę.

W tym roku klęska suszy w sposób szczególny dotknęła rolników. Poseł Teresa Hałas, szefowa „Solidarności” Rolników Indywidualnych wskazała, że straty w tej branży są bardzo poważne.

– Przetrwanie jest problemem, który jest teraz postawiony przed rolnikami i ich rodzinami. Pomimo tego co rząd deklaruje, to są tak poważne straty, że problemem będzie odtworzenie produkcji. Jeśli będą jakieś dodatkowe środki na odtworzenie produkcji, to nie będzie funduszy na podstawowe potrzeby. Rolnicy przeżywają w tym roku bardzo trudny okres, a są przecież jeszcze inne problemy. Należałoby się pochylić nad tym problemem w sposób systemowy. Ciągle mówimy o tym, że jest potrzebna pomoc systemowa, a nie tylko doraźna – mówiła poseł Teresa Hałas.

Projekt zmiany ustawy o ubezpieczeniach rolnych wysłano do 49 organizacji branżowych i związkowych. Zbieranie opinii potrwa do 25 sierpnia.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl