fot. Tomasz Strąg

Ks. kard. Gerhard Muller: Moim oczekiwaniem jest, aby przedstawiciele Unii Europejskiej w pełni respektowali polską demokrację i wolność

Niemiecki ksiądz kardynał Gerhard Ludwig Muller zaapelował do Unii Europejskiej w sprawie Polski. Emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary w trakcie rozmowy z Radiem Nadzieja wskazał, że Polska jest krajem o wyjątkowych tradycjach wolnościowych i demokratycznych.

Ksiądz Kardynał zaznaczył, że Polska na przestrzeni wieków wielokrotnie musiała o swoją wolność walczyć, była bowiem ofiarą międzynarodowej polityki. Wskazał w tym kontekście na rozbiory naszego kraju oraz II wojnę światową i Powstanie Warszawskie. Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary odniósł się też do bieżącej sytuacji.

– Chciałbym dodać, że moim oczekiwaniem jest, aby przedstawiciele Unii Europejskiej w pełni respektowali polską demokrację i wolność. Polski naród przez setki lat oddawał życie i cierpiał za swoją wolność. Na Polskę trzeba spoglądać z perspektywy jej własnej historii i podziwiać ją za to, czego we własnej historii doświadczyła – mówił ks. kard. Gerhard Ludwig Muller.

Komisja Europejska prowadzi obecnie wobec Polski formalne postępowanie z art. 7 unijnego traktatu, zarzucając władzom w Warszawie naruszenie zasad praworządności w przepisach ustaw reformujących sądownictwo.

RIRM

drukuj