Fot. Paweł Pasionek

Ks. kard. G. L. Müller w Limanowej: Maryja prowadzi człowieka do Najświętszego Sakramentu. Nie zasłania Go, ale właśnie na Niego wskazuje

W niedzielę 19 września 2021 r. w Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej miały miejsce centralne uroczystości odpustowe. Eucharystii przewodniczył ks. kard. Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, a w koncelebrze uczestniczył m.in. ks. bp Artur Ważny z Tarnowa.

Tegoroczny Wielki Odpust trwający od 15 do 22 września przypada w roku 100. rocznicy konsekracji limanowskiego kościoła pw. Matki Boskiej Bolesnej, 30. rocznicy podniesienia świątyni do godności bazyliki mniejszej oraz 55. rocznicy koronacji Cudownej Figury Matki Boskiej Bolesnej.

W homilii ks. kard. Gerhard Ludwig Müller wyjaśniał jak rozumieć hasło przewodnie tegorocznego odpustu „Maryjo, Niewiasto Eucharystii, prowadź nas do Jezusa”.

„Będąc Matką Słowa Wcielonego, pozostając przez całe życie ściśle związana z Eucharystią, Maryja prowadzi człowieka do Najświętszego Sakramentu. Nie zasłania Go, ale właśnie na niego wskazuje” – zauważył ks. Kardynał.

Trafność nazwania Maryi „Niewiastą Eucharystii” wynika z tego, iż jest Ona wzorem uczestnictwa w Boskiej tajemnicy przemiany chleba i wina w Ciało oraz Krew Zbawiciela. Albowiem to Maryja była obecna w sposób wyjątkowo bliski podczas ziemskiej drogi Chrystusa, i to aż po krzyż. Krzyż na którym – jak przypomniał ks. kard. Gerhard Ludwig Müller – zawisło zbawienie świata.

Nawiązując do nauczania oraz niezłomnej postawy wyniesionego niedawno do chwały ołtarzy ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, ks. Kardynał zauważył, iż największym deficytem Kościoła jest występujący u wyznawców Chrystusa lęk – jak się współcześnie okazuje – chytrze podsycany przez przeciwników wiary. Jest to bardzo niebezpieczne, gdyż stan lęku u uczniów Chrystusa dodaje mocy oprawcom i ich rozzuchwala.

Ks. kard. Gerhard Ludwig Müller gorąco zachęcał do odważnego wyznawania wiary i zwalczania zła w zarodku – tak, aby nie rosło w siłę. W limanowskiej świątyni licznie zebrali się również rolnicy, którzy – przynosząc pięknie udekorowane wieńce dożynkowe – zaświadczyli, iż polska wieś jest silną wiarą ojców.


Uroczystości odpustowe w Limanowej – fot. Paweł Pasionek

Paweł Pasionek/radiomaryja.pl

drukuj