fot. PAP/EPA

Strajk pracowników transportu sparaliżował metro w Paryżu

Strajk pracowników transportu sparaliżował dziś większość paryskiej sieci metra i sieci pociągów miejskich, utrudniając dojazdy milionom osób. Strajkujący we Francji domagają się podwyżek.

Cytowane przez Reutersa paryskie przedsiębiorstwo transportu publicznego RATP poinformowało, że osiem linii metra zostało zamkniętych, a sześć ma działać tylko częściowo, w godzinach porannego i popołudniowego szczytu. Strajk nie miał wpływu jedynie na dwie linie RATP, które są w pełni zautomatyzowane i w związku z czym nie wymagają obsługi maszynisty.

Dwie linie miejskie regionalnej sieci kolejowej RER także nie działają w pełni swoich możliwości.

W związku z dużymi zakłóceniami minister transportu Jean-Baptiste Djebbari wezwał na Twitterze krajowe firmy do korzystania w miarę możliwości z pracy zdalnej.

Strajkujący pracownicy RATP przekazali, że do akcji protestacyjnej skłoniły ich niewystarczające podwyżki wynagrodzeń. Zarząd przedsiębiorstwa przekazał, że jest przygotowany na podniesienie płac o 2,7 proc. w 2022 roku, co związki zawodowe nazwały „prowokacją”.

Jak przypomina Reuters, w ostatnich latach paryski system transportu publicznego kilkakrotnie pogrążał się w chaosie. Jesienią 2019 roku doszło do trwających miesiąc strajków, gdy pracownicy transportu publicznego i kolei protestowali przeciwko planom reformy emerytalnej przedstawionej przez prezydenta Emmanuela Macrona. Szef państwa odwołał później reformę, powołując się na zmianę sytuacji z powodu pandemii COVID-19.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl