fot. PAP/EPA

Francuski rząd wprowadza tzw. „kartę sekularyzmu”

Po zakazie na noszenie symboli religijnych czy kwestionowaniu programu nauczania przyszedł czas na „kartę sekularyzmu”. Jeszcze w tym miesiącu w szkołach publicznych ukaże się zestaw reguł, który ma wskazywać uczniom i nauczycielom laicki charakter państwa.

Karta laickości jest jednym z elementów reformy szkolnictwa inicjowanej przez socjalistów. Tymczasem w 2015 r. uzupełnieniem „karty laickości” mają być lekcje o „moralności laickiej”. Jak zapowiedział francuski minister edukacji będzie to „zestaw wartości uniwersalnych opartych na humanizmie”.

Co więcej według rządowych wskazań, szkoły będą wywieszać flagę francuską, europejską oraz Deklarację Praw Człowieka i Obywatela z 1789 r.

Rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. inf. Stanisław Jeż mówi, że karta laickości jest poważnym zagrożeniem dla uczniów – przemyca zakłamane pojęcie i wartości tj. prawda czy wolność.

Ta karta mówi o tym, że zagwarantowana jest w imię laickości wolność wszystkich. Natomiast ta wolność jest bardzo ciekawie pojęta z tego względu, że ma się ona sprowadzać do neutralności, a ja uważam, że w życiu nie ma ludzi neutralnych. Albo są za, albo przeciw jakiejś prawdzie czy rzeczywistości. Dlatego tak wiele osób protestuje przeciwko karcie laickości i kontestuje ją jako nierealną do zrealizowania – mówi ks. inf. Stanisław Jeż.

Ksiądz infułat zwraca także uwagę na postępującą demoralizację i ideologizację dzieci i młodzieży we francuskich szkołach.

Działania rządu spotykają się z szerokim sprzeciwem rodziców uczniów, którzy interweniują do ministerstwa edukacji, by zaprzestało szkodliwym działaniom – dodaje.

 – Dziesiątki tysięcy rodziców podpisało się pod petycją wysłaną do Ministerstwa Edukacji Narodowej przeciwko demoralizacji młodzieży. Skierowano również komunikat do wszystkich rektorów akademickich, że będą oni odpowiedzialni za propagowanie ideologii „gender” – informuje Rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji.

RIRM

drukuj