Warszawa: Zakończyły się 24. Targi Wydawców Katolickich

W Warszawie zakończyły się wczoraj 24. Targi Wydawców Katolickich. Towarzyszyły im liczne spotkania z autorami książek, debaty i dyskusje oraz prezentacje filmów religijnych. Stowarzyszenie Wydawców Katolickich przyznało też nagrody Feniks.

Targi od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem czytelników z całej Polski.

– Ja bardzo cenie, że są te targi w centrum Warszawy, dlatego przychodzę co roku i namawiam osoby, które powinny być tutaj, bo tutaj jest wszystko poświęcone Bogu – mówi pan Janusz, uczestnik targów.

Targi Książki to dobra okazja, żeby znaleźć dla siebie coś dobrego – mówi ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie.

– Warto czasem przyjść i powiedzieć sobie co jest ważne w życiu i stąd myślę, że ludzie, którzy przychodzą tutaj to nie są ludzie, którzy w ogóle nie czytają. Jedni przychodzą rozpoznać kierunek, w którym się coś tworzy, ale z drugiej strony szukają coś dla siebie – podkreśla ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina.

W tym roku na Targach obecnych było około 180 wydawców, którzy zaprezentowali ponad 12 tys. publikacji. Swoją ofertę wydawniczą na Targach zaprezentowały m.in. Wydawnictwo Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej i wydawnictwo Sióstr Loretanek.

– W tym roku bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się książka „Mój ojciec”, za którą dostaliśmy wyróżnienie w kategorii Niepodległa 2018. Jest to tak naprawdę wywiad z panią Zofią Pilecką-Optułowicz, córką Witolda Pileckiego – mówi s. Fidelis z wydawnictwa Sióstr Loretanek.

Od 20 lat Stowarzyszenie Wydawców Katolickich przyznaje nagrodę Feniks. W tym toku w 19 kategoriach nagrodzonych i wyróżnionych zostało ponad 100 publikacji. Wśród nich znalazły się „Dwa Królestwa”. Książka wydawnictwa AA to zbiór zapisków błogosławionego ks. bp. Grzegorza Chomyszyna, grekokatolickiego biskupa stanisławowskiego. Był on wielkim orędownikiem polsko-ukraińskiego pojednania – podkreśla prof. Włodzimierz Osadczy.

– Liczymy, że prawda będzie zwyciężać, że postać biskupa Grzegorza Chomyszyna będzie opalała te szkodliwe mity, szkodliwe herezje – herezje nacjonalizmu przede wszystkim – i będzie dawała świadectwo prawdzie, świadectwo pojednania między narodami w duchu prawdy – zaznacza.

Zapiski męczennika cudem przetrwały okres wojenny i niedawno zostały wydane po raz pierwszy. W 2016 r. ukazała się wersja w języku ukraińskim. W tym roku zapiski zostały przetłumaczone na język polski.

– Były wielkim odkryciem, wielką otuchą, wielką radością. Z drugiej strony wywołały wielkie zgorszenie, wielki zgrzyt, a nawet oszczerstwa i ataki, które jeszcze trwają do dnia dzisiejszego – mówi prof. Włodzimierz Osadczy.

Tegoroczną, główną nagrodę Feniksa od wydawców katolickich otrzymał prof. Andrzej Nowak. Feniks Diamentowy trafił do Muzeum Niepodległości oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który w tym roku obchodzi 100-lecie istnienia. Były ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej ks. abp Henryk Hoser otrzymał Srebrnego Feniksa.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl