fot. twitter.com/Robert_Mithril

Rusza odbudowa Pałacu Saskiego

W Warszawie rozpoczną się dziś prace na terenie dawnego Pałacu Saskiego. Ma to związek z planowaną odbudową gmachu.

Od wtorku tereny po dawnym Pałacu Saskim są w dyspozycji spółki odpowiedzialnej za jego odbudowę. Dziś wchodzi ona na pl. Piłsudskiego, gdzie będzie wygradzać teren. Stawianie ogrodzenia potrwa około 10 dni. Później rozpoczną się prace ziemne. Odkopane zostaną podziemia Pałacu Saskiego, a także sprawdzony stan piwnic oraz to, jakim procesom konserwacyjnym poddać mury, aby w przyszłości udostępnić je do oglądania.

Będziemy odkopywać piwnice Pałacu Saskiego, aby sprawdzić w jakim stanie są mury, które znajdują się pod ziemią. Jest to jedyny fragment Pałacu, oprócz Grobu Nieznanego Żołnierza, który ocalał do obecnych czasów i jest wpisany do rejestru zabytków. (…) Konstrukcja Pałacu będzie palowana nad tymi murami, aby nie zostały one uszkodzone i w przyszłości mogły być udostępnione zwiedzającym – mówi Sławomir Kuliński, rzecznik spółki Pałac Saski.

Kolejnym krokiem będzie odsłonięcie piwnic Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej, które pozostają zasypane od czasów II wojny światowej. Prace archeologiczne i wykopaliskowe rozpoczną się późną jesienią.

Odbudowa Pałaców Saskiego i Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej ma być zakończona w 2030 roku. Koszt inwestycji to 2,5 mld złotych.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl