fot. PAP/EPA

Departament Stanu USA: Chiny kontynuują kampanię nacisku na Tajwan

Stany Zjednoczone przewidują, że Chiny będą kontynuować kampanię nacisku na Tajwan, a zarówno retorykę , jak i działania Pekinu w tej materii uważają za głęboko destabilizujące – poinformowała agencja Reutera, cytując wypowiedź Daniela Kritenbrinka, wysokiego rangą dyplomaty USA.  

Przemawiając na telekonferencji Kritenbrink, asystent sekretarza stanu ds. Azji Wschodniej i Pacyfiku, powiedział, że Chiny wykorzystały podróż Pelosi jako pretekst do zmiany obowiązującego status quo.

„ChRL użyła wizyty przewodniczącej Izby Reprezentantów USA, która jest zgodna z naszą polityką jednych Chin i nie jest bezprecedensowa, jako pretekstu do rozpoczęcia wzmożonej kampanii nacisku na Tajwan i próby zmiany status quo, zagrażając pokojowi i stabilności po drugiej stronie cieśniny i w szerzej rozumianym regionie” – powiedział amerykański dyplomata.

Polityka USA wobec Tajwanu pozostaje spójna i Waszyngton nie popiera formalnej niepodległości wyspy – zaznaczył Kritenbrink i dodał, że amerykańskie drogi komunikacji z Pekinem pozostają otwarte, a Stany Zjednoczone będą nadal przeprowadzać rutynowe przeprawy morskie przez Cieśninę Tajwańską.

Chiny, które roszczą sobie prawo do Tajwanu jako swojego terytorium, przeprowadziły w tym miesiącu manewry wojskowe wokół wyspy, aby zademonstrować swoją irytację spowodowaną wizytą w Tajpej przewodniczącej Izby Reprezentantów USA, Nancy Pelosi.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl