St. Karczewski: referendum ws. reformy oświaty to spóźniona akcja

Referendum w sprawie reformy oświaty to spóźniona akcja; ustawa ws. reformy już jest zatwierdzona; została podpisana przez prezydenta i jest wprowadzana w życie – podkreślił w środę w Polskim Radiu marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Zdaniem Karczewskiego referendum ws. reformy oświaty to „spóźniona akcja”.

„Ta reforma jest już zatwierdzona, ustawa została już podpisana przez prezydenta i jest teraz wprowadzona w życie […] Rozmawiałem z bardzo wieloma samorządowcami, oni wszyscy byli już przygotowani. Przygotowywali się już wcześniej, bo wiedzieli, że ustawa będzie wprowadzana w życie i snuli plany, których realizację teraz zaczynają” – dodał marszałek senatu.

„Wczoraj i przedwczoraj przeprowadziłem kilka rozmów z samorządowcami. Nie spotkałem się z żadnym głosem krytycznym. W pewnych miejscach są problemy i kwestie sporne, ale generalnie samorządowcy i nauczyciele są przygotowani do wprowadzenia tej reformy” – mówił Stanisław Karczewski.

„Jedynie Platforma Obywatelska została zaskoczona […] W tej chwili na referendum jest zdecydowanie za późno” – podkreślił.

„Platforma Obywatelska nie chciała żadnego referendum. Były różne propozycje (przeprowadzenia referendum). PO zorganizowała jedno referendum, w którym brało udział 7 proc. obywateli. To była kompromitacja tej instytucji” – przypomniał marszałek.

Pytany, co się stało, że PiS, które było bardzo aktywne, gdy chciało np. referendum ws. sześciolatków, nagle przestało kochać referenda, Karczewski odpowiedział, że to „nie kwestia uczuć i relacji do samej instytucji referendum”.

„To niezwykle istotne. Jesteśmy za tym, żeby ważne kwestie rozwiązywać właśnie przez referenda. Nie wycofujemy się z tego stanowiska” – zapewnił marszałek Senatu.

Przypomniał jednocześnie, że likwidację gimnazjów PiS miał od wielu lat w programie wyborczym.

„To nie jest tylko kwestia likwidacji gimnazjów. Przede wszystkim jest to kwestia wzmocnienia i szkół podstawowych, które będą ośmioletnie, i szkół średnich. To najważniejsze, zostaną wzmocnione licea, które będą miały dobry program. Przez cztery lata młodzi ludzie lepiej przygotują się do studiów” – zapewnił Stanisław Karczewski.

Zbiórka podpisów pod referendum ws. reformy edukacji rozpoczęła się we wtorek. Jej pomysłodawcą jest prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. „Czy jest pan/pani przeciwko reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku” – ma brzmieć pytanie, które ma zostać zadane obywatelom.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl