fot. PAP/Piotr Nowak

Marszałek Senatu rozmawiał z prezydentem Litwy o relacjach dwustronnych i wspólnych projektach energetycznych

Relacje polsko-litewskie, wspólne projekty infrastrukturalne i energetyczne oraz polityka wschodnia były wśród tematów wtorkowego spotkania marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą – wynika z komunikatu ze spotkania.

Gitanas Nauseda, zaprzysiężony w ostatni piątek na prezydenta Republiki Litewskiej, złożył we wtorek wraz z małżonką Dianą Nausediene oficjalną wizytę w Warszawie. To pierwsza zagraniczna podróż nowej pary prezydenckiej Litwy.

Spotkał sie m.in. z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.

„Politycy rozmawiali o relacjach polsko-litewskich, o tym, co łączy oba państwa, o wspólnych projektach infrastrukturalnych i energetycznych oraz polityce wschodniej. Marszałek pogratulował Gitanasowi Nausedzie wyboru na urząd prezydenta Litwy i wyraził nadzieję, że jego prezydentura przyczyni się do wzmocnienia relacji polsko-litewskich i zbliżenia między obu społeczeństwami” – podało w komunikacie senackie biuro prasowe.

Jak zaznaczono w komunikacie, prezydent Litwy podkreślił, że stosunki polsko-litewskie układają się bardzo dobrze i mogą być jeszcze lepsze.

„Wyraził zadowolenie ze spotkań z najważniejszymi polskimi politykami, z którymi mógł omówić kwestie polityczne, gospodarcze, kulturalne, by te relacje bilateralne układały się jeszcze lepiej” – głosi komunikat.

„Marszałek wyraził satysfakcję z intensywnego, w ostatnim czasie dialogu politycznego polsko-litewskiego” – dodaje senackie biuro prasowe. Karczewski miał też przypomnieć, że w tym roku odbyły się dwie sesje Polsko-Litewskiego Zgromadzenia Parlamentarnego.

„To cieszy tym bardziej, że nasze relacje nie układały się najlepiej – mieliśmy duży deficyt dialogu” – cytuje komunikat słowa Stanisława Karczewskiego.

Dodał on także, że „tylko rozmowy prowadzą do rozwiązania problemów”. Wyraził również zadowolenie, że „rządy obu państw przywiązują tak wielką wagę do bezpieczeństwa tego regionu Europy”.

„To fundament, by w obliczu imperialnej polityki Rosji dążyć do zachowania pokoju” – powiedział.

Marszałek w rozmowie z Nausedą zaznaczył ponadto – wskazuje komunikat – że w ostatnim czasie bardzo dobrze rozwija się współpraca międzyparlamentarna i często spotyka się z przewodniczącym litewskiego Sejmu Victorasem Pranckietisem, a także, że bardzo ceni sobie pracę w ramach trójstronnego Zgromadzenia Parlamentarnego Polska-Litwa-Ukraina. Karczewski mówił też, że Polska docenia współpracę z Litwą w sferze wspierania euroatlantyckich aspiracji Ukrainy, Gruzji, Mołdawii; wyraził też zadowolenie ze współpracy z Litwą w zakresie połączeń infrastrukturalnych i budowania bezpieczeństwa energetycznego.

Nauseda z kolei, jak wynika z komunikatu, wyraził zadowolenie ze współpracy w ramach wielu ważnych projektów energetycznych m.in. z projektu synchronizacji sieci elektroenergetycznych. Dodał, że litewskie społeczeństwo zaniepokojone jest budową elektrowni atomowej na Białorusi w Ostrowcu – 50 km od Wilna.

„Traktujemy ten projekt jako projekt polityczny, którego inicjatorem jest Rosja” – cytuje Nausedę senackie biuro prasowe. Z komunikatu wynika również, że prezydent Litwy „jednocześnie wyraził zadowolenie ze wzmocnienia wschodniej flanki NATO i decyzji o zwiększeniu kontyngentu amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Polsce”. Dodał też, że Litwa, podobnie jak Polska, wspiera aspiracje euroatlantyckie Ukrainy, Gruzji i Mołdawii.

Politycy rozmawiali ponadto o wspólnych projektach infrastrukturalnych, o problemach związanych z emigracją i demografią – informuje komunikat.

We wtorek prezydent Litwy spotkał się także z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim, prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim oraz marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl