fot. PAP/Radek Pietruszka

Marszałek Senatu spotkał się z młodzieżą polskiego pochodzenia z Argentyny

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski spotkał się z młodzieżą polskiego pochodzenia z Argentyny. Spotkanie odbyło się w ramach akcji „Polskie Korzenie”.

„Polskie Korzenie” to wyjazd kulturowo-edukacyjny do Polski dla młodych osób polskiego pochodzenia z Argentyny. Inicjatywa jest skierowana do osób pomiędzy 18. a 27. rokiem życia. Projekt dotyczy wyjazdu jednej 44-osobowej grupy, która spędza łącznie 18 dni w trzech miastach Polski. W tym czasie odwiedza muzea, uniwersytety oraz miejsca istotne ze względu na pamięć historyczną i dużą wartość kulturalną.

Dzięki temu młodzi mogą upowszechniać wiedzę zdobytą w Polsce poprzez czynny udział w organizacjach polonijnych z całej Argentyny. Dziś spotkali się z marszałkiem Senatu.

Bardzo dużo ciekawych, interesujących i pięknych rzeczy obejrzeliście w Polsce. Mogę was zapewnić, że jest jeszcze bardzo wiele do oglądania i do dotknięcia. Ponownie Was zapraszam do Polski. Przyjeżdżajcie do Polski! Właśnie dziś będziemy podpisywać list intencyjny w sprawie współpracy pt. „Jest nas 60 milionów”, bo łącznie żyjących Polaków w Polsce i na świecie jest 60 milionów – mówił Stanisław Karczewski.

Projekt jest realizowany przez Fundację „Dla Polonii” we współpracy ze Związkiem Polaków w Argentynie oraz Polsko-Argentyńską Izbą Gospodarczo-Handlową. Program został dofinansowany przez Senat.

Brakuje oficjalnych danych dotyczących liczebności Polaków żyjących w Argentynie. Według szacunków to od 175 do 500 tys. osób.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj