fot. PAP/Radek Pietruszka

S. Karczewski: w najbliższym czasie Komitet Polityczny PiS ws. rekonstrukcji rządu

W najbliższym czasie odbędzie się posiedzenie Komitetu Politycznego PiS, na którym zostaną podjęte ostateczne decyzje ws. rekonstrukcji rządu; ogłosi je premier Mateusz Morawiecki – poinformował marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

W niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego, PiS uzyskał 45,38 proc. głosów, KE – 38,47 proc., Wiosna – 6,06 proc. PiS zdobyło 27 mandatów, Koalicja Europejska – 22, a Wiosna – 3.

Spośród ministrów mandaty europosłów uzyskali: wicepremier Beata Szydło, szef MSWiA Joachim Brudziński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, szefowa MEN Anna Zalewska, a także minister w KPRM Beata Kempa oraz rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Karczewski był pytany na briefingu prasowym w Senacie, kiedy dojdzie do rekonstrukcji rządu i czy – poza zmianą ministrów, którzy zostali wybrani do PE – jacyś inni ministrowie mogą stracić swoje stanowiska, np. minister finansów Teresa Czerwińska i szef MSZ Jacek Czaputowicz. Był też pytany, czy do rządu wejdzie posłanka PiS Elżbieta Witek i kto zastąpi minister edukacji.

„Nie leży to absolutnie w kompetencjach marszałka Senatu. Decyduje o tym premier, po konsultacjach politycznych. Konsultacje polityczne odbywają się i będą się odbywać. Po nich zapadną decyzje” – podkreślił marszałek Senatu.

Zapowiedział również, że „w najbliższym czasie” odbędzie się prezydium Komitetu Politycznego PiS. Jak dodał, na nim zostaną podjęte ostateczne decyzje, które ogłosi szef rządu.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w poniedziałek w TVP, że „jest przepis, że w ciągu dwóch tygodni po ogłoszeniu wyników wyborów, nowi europarlamentarzyści muszą pozbyć się swoich poprzednich funkcji”.

„To zarysowuje perspektywę czasową” – dodał, odpowiadając na pytanie o termin rekonstrukcji rządu.

Morawiecki pytany o przemyślenia i szczegóły dotyczące rekonstrukcji Rady Ministrów powiedział, że nie ma jeszcze konkretnych propozycji kierownictwa PiS w tej sprawie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl