fot. PAP/Paweł Supernak

Resort przedsiębiorczości i technologii: ustawa o sukcesji firm rodzinnych okazała się sukcesem

Obowiązująca od pół roku ustawa o sukcesji firm rodzinnych okazała się sukcesem. Efekty regulacji podsumowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.  

Ustawa umożliwia sprawne kontynuowanie działalności firmy po śmierci jej właściciela. Już niemal 7 tys. zarządców sukcesyjnych zostało wpisanych do ewidencji, a w 365 sprawowany jest zarząd ewidencyjny.

Dzięki temu w mocy pozostają m.in. umowy o pracę i zezwolenia związane z przedsiębiorstwem. Przez okres sprawowania zarządu sukcesyjnego można posługiwać się nazwą firmy, numerem NIP i firmowym kontem zmarłego właściciela.

Szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz wskazała, że bilans ustawy potwierdził konieczność jej uchwalenia.

– O tym, że ta ustawa była potrzebna, świadczy najlepiej liczba dzisiaj ustanowionych zarządców sukcesyjnych, których jest już około 3000. Zatem możemy powiedzieć, że około 3000 firm w Polsce, w przypadku śmierci właściciela, nadal będzie funkcjonować – podkreśliła Jadwiga Emilewicz.

Przed uchwaleniem ustawy o sukcesji wraz ze śmiercią właściciela firmy jego sukcesorzy nie mogli płynnie kontynuować prowadzenia biznesu.

Śmierć przedsiębiorcy powodowała wygaśnięcie kontraktów handlowych. Oznaczała też utratę pracy dla zatrudnionych w przedsiębiorstwie.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl