MPiT oraz MEN chcą uczyć dzieci i młodzież innowacyjności i kreatywności

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz resort edukacji chcą, aby nauczyciele nauczyli się uczyć dzieci i młodzież innowacyjności i kreatywności. Resorty wystartują wkrótce ze wspólnym projektem nakierowanym na ten cel.

W ramach pilotażu zostanie wyłoniony operator, który wraz z krajowymi i zagranicznymi ekspertami ma przekazać nauczycielom odpowiednią wiedzę.

Konkurs na operatora – jak mówi minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz – będzie ogłoszony w maju. Wdrażanie projektu zostało poprzedzone badaniami zleconymi przez resort przedsiębiorczości.

O wnioskach, jakie z nich płyną, pisał „Dziennik Gazeta Prawna”. Okazuje się, że polska szkoła nie uczy obecnie uczniów umiejętności samodzielnego i analitycznego myślenia, kreatywności czy innowacyjności.

Obecny model nauczania – jak wynika z raportu ,,Szkoła dla innowatora” – promuje powierzchowną naukę i niewychodzenie poza schematy, co ma za cel zmienić zapowiadany projekt. O jego szczegółach mówi minister Emilewicz.

– Chcemy wybrać operatora lub operatorów, którzy w dwudziestu szkołach przez trzy lata przeprowadzą z nauczycielami w szkole kursy, podczas których zostaną wypracowane nowe metody kształcenia, które – mamy nadzieję – po tych trzech latach staną się jakimś modelem do rozpowszechnienia w szkołach w Polsce. Chcemy, żeby ta populacja szkół była zróżnicowana, żeby były to szkoły zarówno z dużych aglomeracji, ale też z mniejszych ośrodków oraz reprezentujących ośrodki wiejskie – podkreśla Jadwiga Emilewicz.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz resort edukacji przeznaczą na realizację zapowiadanego projektu 10 mln zł.

RIRM

drukuj