fot. PAP/Wojciech Pacewicz

MPiT: w czerwcu oczekujemy wolniejszej dynamiki produkcji budowlanej – zbliżonej do 5 proc. rok do roku

W czerwcu, w związku z mniejszą liczbą dni roboczych, oczekujemy wolniejszej dynamiki produkcji budowlanej – zbliżonej do 5 proc. rok do roku – wskazało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS.

Jak podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny, produkcja budowlano-montażowa w maju 2019 r. wzrosła o 9,6 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem zwiększyła się o 5,3 proc.

„To bardzo dobry wynik, szczególnie uwzględniając wysoką bazę sprzed roku, kiedy produkcja budowlana wzrosła o 20,7 proc. Równie dobrych odczytów spodziewamy się w kolejnych miesiącach, co powinno przełożyć się na wzrost stopy inwestycji w całym 2019 roku” – zaznaczyli eksperci MPiT w poniedziałkowym komentarzu.

Resort wskazał, że w maju 2019 r., w porównaniu z analogicznym miesiącem 2018 r., wysoki wzrost produkcji odnotowano w jednostkach zajmujących się głównie budową infrastruktury (obiektów inżynierii lądowej i wodnej o 8,8 proc.), „choć jest on nieco wolniejszy niż na początku roku”.

„Roboty budowlane głównie związane z wykończeniem inwestycji (specjalistyczne) wzrosły o 14,6 proc., natomiast jednostki zajmujące się budową budynków o 7,0 proc.” – podkreślili eksperci MPiT.

Według resortu, aktywność budowlaną potwierdzają także dane z rynku mieszkaniowego.

„W maju wzrosła zarówno liczba mieszkań oddanych do użytkowania (28,4 proc. rok do roku), głównie mieszkań na sprzedaż lub wynajem (42,3 proc. rok do roku), jak i liczba rozpoczętych inwestycji deweloperskich (5,7 proc.). Szacuje się, że na koniec maja 2019 roku w budowie pozostawało o 4,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub. roku” – zaznaczono.

Analitycy MPiT podkreślili, że w czerwcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie zbliżonym do maja (plus 7,8 wobec plus 7,7).

„Utrzymują się pozytywne oceny bieżącego portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej oraz negatywne dotyczące sytuacji finansowej, głównie z powodu rosnących opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe” – zaznaczyli.

Dodali, że firmy budowlane przewidują wzrost zatrudnienia zbliżony do zgłaszanego przed miesiącem oraz wzrost cen robót budowlano-montażowych, zaś przedsiębiorcy przewidują pozytywne zmiany w zakresie zamówień na rynkach za granicą kraju (o 2,4 p.p. więcej niż przed rokiem).

„W czerwcu, w związku ze mniejszą liczbą dni roboczych, oczekujemy wolniejszej dynamiki produkcji budowlanej – zbliżonej do 5 proc. rok do roku” – wskazali eksperci MPiT.

Resort zwrócił też uwagę na dobre wyniki w sprzedaży detalicznej, która wzrosła w maju o 5,6 proc. rok do roku (w cenach stałych, wobec wzrostu o 6,1 proc. przed rokiem).

„Decydująca w maju okazała się sprzedaż samochodów (16,6 proc.) oraz w dziale meblowym i wyposażenia domu (16,6 proc.). W strukturze sprzedaży detalicznej zauważalne jest trwałe ożywienie w sprzedaży mebli, sprzętu rtv i agd, odzwierciedlające wzrost w budownictwie mieszkaniowym oraz produkcji przemysłowej” – wskazało MPiT.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl