fot. PAP/Marcin Obara

Inwestycje w „zieloną energię”

Jesienią ma ruszyć jedna z największych instalacji fotowoltaicznych w Warszawie. Będzie ona umiejscowiona na dachu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. To – jak mówiła minister Jadwiga Emilewicz – ma przynieść spore oszczędności.

Resort przedsiębiorczości i technologii chce produkować energię w trzech mikroinstalacjach o mocy 50 kW każda. Dzięki temu obniżona zostanie emisja CO2. Dzięki inwestycji będzie dostarczane ok. 8 proc. zapotrzebowania na energię budynku resortu. Oszczędności z tego tytułu mają wynieść ok. 100 tys. zł rocznie – mówiła minister Jadwiga Emilewicz. 

– Podchodzimy do programu Energia plus w sposób bardzo konsekwentny. Chcemy, po pierwsze, rozszerzać status możliwości uzyskania bycia prosumentem dla wszystkich Polaków. Dzięki temu da to możliwość zaopatrywania się w tani prąd, a nadwyżki jego gromadzenia w sieci – wskazała szefowa resortu.  

Obecnie prosumentami, czyli jednoczesnymi producentami i konsumentami energii elektrycznej, mogą być odbiorcy indywidualni, sektor małych i średnich przedsiębiorstw oraz jednostki samorządu terytorialnego

– Przed nami – to kolejne plany, choć to plany na nową kadencję – możliwość dostarczenia takiego statusu dla wspólnot mieszkaniowych, bo chcemy, żeby dachy polskich miast w całości się zazieleniły instalacjami prosumenckimi – dodała Jadwiga Emilewicz.

Przetarg na dostawę i montaż paneli w budynku ministerstwa ma być ogłoszony w sierpniu.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj