fot. PAP/Piotr Polak

Przedstawiciele rządu rozmawiali z samorządowcami ws. rozwiązań zawartych w Polskim Ładzie

W Warszawie członkowie rządu spotkali się we wtorek z przedstawicielami samorządowców. Tematem rozmów był m.in. algorytm subwencji inwestycyjnej oraz tzw. mechanizm stabilizujący dla samorządów. Wprowadzenie idei subwencji inwestycyjnej będzie stanowić istotne wsparcie dla polskich samorządów – mówił poseł Włodzimierz Tomaszewski o nowym rozwiązaniu przewidzianym w ramach Polskiego Ładu.

Omawiane rozwiązania w ramach Polskiego Ładu mają przede wszystkim zachęcać samorządy do podnoszenia wydatków majątkowych i aktywizować ich działalność inwestycyjną – wskazał poseł Włodzimierz Tomaszewski.

– Idea subwencji inwestycyjnej jest pomysłem, który będzie bardzo mocno wspomagać samorządy. Oczywiście ideałem jest to, aby jak największa część środków, które samorządy wydają na inwestycje, były podstawą naliczania pieniędzy w subwencji na następne lata. To jest podstawa. Słabsze samorządy muszą mieć dodatkowe wsparcie, ponieważ mają mniejsze źródła dochodów. Z kolei silniejsze samorządy będą motywowane w taki sposób, że im więcej będą inwestować, tym więcej będą dostawać subwencji inwestycyjnej – powiedział Włodzimierz Tomaszewski.

Zasady wyliczenia subwencji miałyby zostać zapisane w postaci algorytmu w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Pozwoliłoby to na obiektywne wyliczenie wysokości środków potrzebnych na uzupełnienie ubytku dochodów samorządów.

Według zapowiedzi na początku subwencja wynosiłaby 3 mld zł i byłaby corocznie waloryzowana zgodnie ze średniookresową dynamiką PKB. Zgodnie z algorytmem premiowane byłyby jednostki, które realizują znaczną liczbę inwestycji.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl