fot. PAP/Paweł Supernak

Warszawa: Szefowie dyplomacji Polski i USA ogłosili powstanie siedmiu grup roboczych ds. pokoju na Bliskim Wschodzie

Szefowie dyplomacji Polski i Stanów Zjednoczonych ogłosili powstanie siedmiu międzynarodowych grup roboczych, które będą działać na rzecz konkretnych rozwiązań promujących pokój i bezpieczeństwo w regionie Bliskiego Wschodu. Jacek Czaputowicz i Mike Pompeo poinformowali o tym na konferencji prasowej podsumowującej konferencję bliskowschodnią.

W  dwudniowym wydarzeniu poświęconym sprawom pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, odbywającym się w Warszawie, brali udział przedstawiciele kilkudziesięciu państw z całego świata, m.in. krajów arabskich i Izraela.

Minister Jacek Czaputowicz powiedział, że Unia Europejska i USA podobnie widzą problemy na Bliskim Wschodzie i podzielają negatywną ocenę roli Iranu w regionie. Wskazał, że Iran nie był przedmiotem obrad, ale w dyskusji o problemach horyzontalnych jego rola się pojawiała.

Szef polskiej dyplomacji podsumowując konferencję bliskowschodnią wyraził nadzieję, że zapoczątkuje ona proces, który być może nazwiemy procesem warszawskim. Jacek Czaputowicz poinformował też o powołaniu międzynarodowych grup roboczych, które będą pracować nad konkretnymi rozwiązaniami dla Bliskiego Wschodu w różnych dziedzinach.

– W oświadczeniu współprzewodniczących poinformowaliśmy o utworzeniu grup roboczych, pracujących nad takimi obszarami, jak przeciwdziałanie terroryzmowi i jego finansowaniu, proliferacja pocisków balistycznych, bezpieczeństwo morskie i lotnicze, cyberbezpieczeństwo, bezpieczeństwo energetyczne czy też aspekty bardziej pozytywne, czyli kwestie humanitarne i związane z uchodźcami oraz przestrzeganiem praw człowieka w regionie. Celem naszych dalekosiężnych działań będzie wypracowanie pozytywnej wizji dla całego regionu. Mam nadzieję, że wyniki prac grup roboczych będą podstawą do kolejnych spotkań, omawiających sytuacje na Bliskim Wschodzie w ramach procesu warszawskiego – powiedział Jacek Czaputowicz.

Minister mówił też, że podczas rozmów przedstawione zostały wstępne założenia przygotowywanego przez administrację amerykańską planu rozwiązania sporu izraelsko-palestyńskiego. Wśród głównych tematów konferencji wymienił też konflikty w Jemenie i Syrii.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo zadeklarował kontynuację procesu pokojowego dla Bliskiego Wschodu.

,,Myślę, że budujemy trwałe wartości – budujemy pokój i bezpieczeństwo Europy oraz mieszkańców Bliskiego Wschodu” – zapewnił amerykański polityk.

Tymczasem przywódcy Rosji, Turcji i Iranu rozmawiali w czwartek w Soczi o sytuacji w Syrii. Władimir Putin przeprowadza też rozmowy dwustronne z przywódcami obu krajów. Według niego Rosja, Turcja i Iran mogą dać nowy impuls normalizacji sytuacji w Syrii.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl