fot. PAP/EPA

Od środy szef MSZ Niemiec Heiko Maas z wizytą w Warszawie

W środę i czwartek z wizytą w Warszawie będzie przebywał minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas, który weźmie udział w obchodach 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Maas spotka się także z prezydentem Andrzejem Dudą i z szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem.

W pierwszym dniu wizyty, w środę 31 lipca, odbędzie się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Niemiec, zakończone konferencją prasową. Również tego dnia szef MSZ Niemiec spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.

W czwartek 1 sierpnia, ministrowie Jacek Czaputowicz i Heiko Maas złożą wizytę w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie spotkają się z polską i niemiecką młodzieżą. Szefowie MSZ Polski i Niemiec złożą także kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Rzezi Woli.

„Myślę, że to ważna wizyta; osobiście Heiko Maas przykłada dużą wagę do kwestii historycznych, które obciążają nasze stosunki, do tych trudnych momentów naszej historii” – podkreślił w poniedziałek w rozmowie z dziennikarzami minister Czaputowicz.

Jacek Czaputowicz był pytany przez dziennikarzy, czy w trakcie rozmowy może pojawić się temat reparacji wojennych.

„Rozmowa będzie dotyczyła relacji dwustronnych, (…) kwestii mniejszości, odpowiedzialności za II wojnę światową. Natomiast nie jest to (reparacje wojenne – PAP) bezpośrednim przedmiotem dyskusji między Ministerstwami Spraw Zagranicznych. Jak wiemy raport w tej sprawie jest przygotowywany w Sejmie – czekamy na zaprezentowanie tego raportu przez komisję sejmową” – dodał szef MSZ.

W rozmowie z PAP Czaputowicz zapewnił, że podczas wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego wraz z Maasem odniosą się do „znaczenia historii” w relacjach polsko-niemieckich.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl