fot. PAP/Marcin Obara

Na dachu MPiT powstanie instalacja fotowoltaiczna

Resort przedsiębiorczości i technologii stawia na zieloną energię. Na dachu ministerstwa powstanie jedna w największych instalacji fotowoltaicznych w Warszawie.

Produkcja własnej energii ma ruszyć jesienią. Na początku sierpnia ogłoszony zostanie przetarg na dostawę i montaż paneli słonecznych. Inwestycja uzyskała już zgodę konserwatora zabytków. Projekt zakłada wykonanie instalacji o łącznej mocy ok. 150 kWp, składającej się z trzech mikroinstalacji. Całość będzie się składać z 528 modułów o mocy 300 Wp każdy.

Elektrownia słoneczna na dachu resortu pozwoli zredukować emisję CO₂ o ok. 120 ton rocznie – wskazuje minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Chcemy pokazać, że nie tylko piszemy ustawy, ale zupełnie na serio traktujemy dostarczanie taniej prosumenckiej energii, także w obrębie administracji publicznej. Rozpoczynamy wielką przygodę z największą, albo jedna z największych, w Warszawie instalacji fotowoltaicznych. Na dachu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii powstanie instalacja o wartości 150 kWp (trzy razy po pięćdziesiąt), dzięki której będziemy dostarczać – biorąc pod uwagę zużycie energii z 2018 roku – około 8 proc. zapotrzebowania naszego budynku na energię – podkreśla min. Jadwiga Emilewicz.

Redukcja emisji CO₂, jakiej uda się dokonać dzięki instalacji, przyniesie oszczędności w wysokości ok. 12 tys. zł rocznie. Będą to oszczędności z tytułu podatku emisyjnego UE, jakim jest opłata za uprawnienia do emisji CO₂.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl