fot. PAP/Adam Warżawa

MPiT: Szybki wzrost importu głównie przez silny popyt konsumpcyjny, inwestycje i wysokie ceny surowców

Szybki wzrost importu w skali 11 miesięcy 2018 roku wynikał głównie z silnego popytu konsumpcyjnego, ożywienia w inwestycjach i wysokich ceny surowców – oceniają w komentarzu po danych GUS analitycy Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

GUS podał w poniedziałek, że w skali 11 miesięcy 2018 roku eksport wyniósł 204,3 mld euro i był wyższy niż przed rokiem o 7,1 proc., a import 207,4 mld euro, co oznacza wzrost o 9,7 proc.

„Dynamiczny wzrost importu, wynikający głównie z silnego popytu konsumpcyjnego, ożywienia w inwestycjach oraz wysokich cen surowców energetycznych skutkował dalszym pogłębieniem deficytu obrotów towarowych do blisko 3,1 mld euro wobec notowanej przed rokiem nadwyżki w wysokości ok. 1,9 mld euro” – napisano.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl