fot. PAP/Marcin Obara

B. Spychalski: Prezydent A. Duda od początku był informowany o planowanych zmianach w rządzie

Prezydent od początku był informowany o planowanych zmianach w rządzie – mówi rzecznik Andrzeja Dudy Błażej Spychalski. Wczoraj poznaliśmy kształt przyszłego gabinetu premiera Mateusza Morawieckiego.

Rząd Zjednoczonej Prawicy współtworzą: PiS, Solidarna Polska oraz Porozumienie. Wicepremier prof. Piotr Gliński będzie dalej kierował Ministerstwem Kultury, a wicepremier Jarosław Gowin pozostanie w resorcie nauki i szkolnictwa wyższego. Z kolei wicepremier Jacek Sasin pokieruje nowym ministerstwem nadzoru właścicielskiego, które będzie miało pieczę nad spółkami skarbu państwo.

Marlena Maląg pokieruje Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Tadeusz Kościński zostanie nowym ministrem finansów, a Michał Woś – szefem resortu środowiska. Kandydatem na ministra resortu ds. klimatu jest Michał Kurtyka. Zmiana dotyczy także Jadwigi Emilewicz. Pokieruje ona resortem rozwoju, w którym znajdą się działy takie jak budownictwo oraz turystyka. Ministerstwo Energii zostanie rozwiązane.

To rząd kontynuacji, odpowiadający jednak na nowe wyzwania – zaznacza rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

– Zmiany, które zachodzą w Radzie Ministrów, zarówno zmiany strukturalne, jak i personalne, wynika przede wszystkim z tych czterech lat doświadczeń. Przypominam, że jest to pierwszy raz w historii Polski, kiedy ta sama formacja polityczna drugą kadencję z rzędu będzie samodzielnie odpowiadała za sprawowanie władzy w Polsce. Polacy 13 października jednoznacznie opowiedzieli się za tą dobrą zmianą, za rządami Zjednoczonej Prawicy. Pan prezydent oczywiście widział od początku, był informowany na bieżąco o zmianach, które będą zachodziły zarówno w kwestii strukturalnej rządu, jak i personalnej – podkreśla Błażej Spychalski.

Zaprzysiężenie nowego rządu odbędzie się prawdopodobnie w przyszłym tygodniu. Następnie gabinet będzie musiał uzyskać wotum zaufania od Sejmu.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl