NIK: Inicjatywa lokalna jest mało znana

Inicjatywa lokalna jest mało znana i mylona z innymi formami współpracy między mieszkańcami a samorządami – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.     

Inicjatywa lokalna jest dostępna od 2010 roku. Polega na tym, że mieszkańcy zgłaszają pomysły i uczestniczą w ich realizacji. Ma ona na celu znajdowanie i rozwiązywanie najpilniejszych potrzeb lokalnej społeczności. Jej zadaniem jest także pomoc w aktywizacji mieszkańców.

W latach 2015-2018 NIK skontrolowała 20 gmin. Wśród nieprawidłowości wymieniono m.in. nieprecyzyjne przepisy, które doprowadziły do błędów w uchwałach dotyczących inicjatywy.

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła też badanie kwestionariuszowe przez internet. O szczegółach mówi Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK.

– Spośród 434 ankietowanych gmin, zaledwie 11 procent zadeklarowało podjęcie jakiejkolwiek inicjatywy lokalnej. W tej kwestii znakomita większość wniosków składanych w skontrolowanych gminach dotyczyła tylko jednego rodzaju działalności rozbudowy lub inwestycji w infrastrukturę. Mieszkańcy najczęściej wnioskowali o budowę, rozbudowę i remont dróg, kanalizacji czy sieci wodociągowej. Wiele wniosków dotyczyło także obiektów tak zwanej małej architektury, czyli piaskownic, ławek, koszy na śmieci czy stojaków rowerowych. Wnioski dotyczące innych, nie inwestycyjnych spraw, na przykład organizacji wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych czy sportowych, pojawiły się tylko w pojedynczych gminach – wskazuje Krzysztof Kwiatkowski.     

Według NIK Rada Ministrów powinna zmienić przepisy dotyczące inicjatywy lokalnej. Izba zaapelowała także do prezydentów, burmistrzów i wójtów o współpracę z radami gmin w usprawnieniu działania tego narzędzia. Najwyższa Izba Kontroli zwraca też uwagę na konieczność promocji inicjatywy lokalnej wśród mieszkańców.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl