PAP/Paweł Supernak

S. Karczewski: Wspieramy pokojowe działania na rzecz zakończenia okupacji Osetii Południowej

Polska wspiera działania na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu i zakończenia okupacji przez stronę rosyjską, a należących do Gruzji terenów Abchazji i Osetii Południowej – powiedział w Odzisi Marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Marszałek Senatu w drugim dniu wizyty w Gruzji odwiedził w Odzisi linię rozgraniczenia Gruzji z nieuznawaną przez społeczność międzynarodową separatystyczną republiką Osetii Płd. (Regionem Cchinwali), okupowaną przez Rosję.

Jak zapewnił polityk, Polska wspiera działania na rzecz „pokojowego rozwiązania tego konfliktu i zakończenie okupacji Abchazji i Osetii Południowej przez stronę rosyjską”.

„Są prowadzone w tej sprawie rozmowy w formacie genewskim i Polska strona bardzo wspiera te rozmowy oraz ten format i mamy taką nadzieję, że te rozmowy doprowadzą do rozwiązania konfliktu, do opuszczenie przez Rosjan tych terenów i do powrotu tych ziem do Gruzji, bo są one jej integralną częścią” – powiedział Marszałek Senatu dziennikarzom.

W sierpniu 2008 r. wybuchł kilkudniowy konflikt zbrojny między Rosją a Gruzją. Gruzja podjęła zbrojną próbę odzyskania kontroli nad Osetią Południową, regionem, który oderwał się od niej w latach 90. i przy nieformalnym wsparciu Moskwy uzyskał faktyczną niezależność od Tbilisi. Rosja odpowiedziała wprowadzeniem swych wojsk do tej republiki i dalej w głąb gruzińskiego terytorium. W wyniku konfliktu Rosja uznała niepodległość nie tylko Osetii Południowej, lecz także drugiej separatystycznej republiki gruzińskiej, Abchazji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl