fot. Tomasz Strąg

K. Jurgiel: Potrzebny jest nowy program dla Polski Wschodniej

Kandydat PiS do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Jurgiel uważa, że potrzebny jest nowy program dla Polski Wschodniej, który uwzględni problemy małych miast znajdujących się w trudnej sytuacji finansowo-gospodarczej. „Przychylność obecnej władzy do tego jest” – podkreślił były minister rolnictwa.

Dziś Krzysztof Jurgiel był w Sejnach (Podlaskie), mieście, które jest właśnie w takiej trudnej sytuacji społeczno-gospodarczej.

„Od wielu lat Sejny są miastem zadłużonym i taka sytuacja jest w wielu małych miastach Polski Wschodniej” – powiedział Krzysztof Jurgiel.

W Sejnach od 1998 r. nie ma większych inwestycji infrastrukturalnych, bo samorząd popadł w długi. Ówczesne władze miasta nie zapłaciły wykonawcy części należności za budowę oczyszczalni ścieków, ponieważ została wykonana wadliwe. Po latach Sejny przegrały proces sądowy z wykonawcą i kwota urosła do 4 mln zł. W 2012 r. Ministerstwo Finansów musiało udzielić miastu 5,4 mln zł pożyczki na spłatę długów.

„Programy ożywiania małych miast były realizowane na przykład w Hiszpanii i są to programy, które będą opracowywane u nas. Taki program zostanie przygotowany z władzami lokalnymi” – zapewnił w Sejnach szef resortu rolnictwa.

Poseł z Białegostoku powiedział, że o taki program walczy od roku 2006 i wierzy, że w najbliższej perspektywie unijnej uda się doprowadzić do tego, że zacznie on funkcjonować.

„Sejny potrzebują takiego programu od dłuższego czasu. Zadłużenie powstało nie z winy mieszkańców. To był niedobry zbieg zdarzeń, a pożyczka do dzisiaj jest spłacana przez samorząd” – dodał Krzysztof Jurgiel.

Według podlaskiego posła, nowy Program dla Polski Wschodniej powinien być lepszy i bogatszy.

„Program dla Polski Wschodniej się należy, bo to są zaszłości wiekowe, zawsze te tereny były zaniedbywane, za władzy komunistycznej też. (…) Przychylność obecnej władzy do tego jest” – zapewnił polityk.

Jego zdaniem nowy program powinien zawierać lepsze rozwiązania także dla miast subregionalnych. W woj. podlaskim są cztery takie miasta: Łomża, Suwałki, Białystok i Bielsk Podlaski.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl